Narva-Jõesuu, uinuv Riviera

Andres Toode 26. märts 2004, 00:00

Aeglaselt, aga järjekindlalt on Narva-Jõesuu kosumas Eesti taasiseseisvumisega kaasnenud tagasilöögist. Iga aastaga kasvab rannaribal päevitajate ja meres suplejate hulk ning need fännid, kes Narva-Jõesuule ka rasketel aastatel truuks jäänuna harjunud enda tarbeks 100meetriseid plaa?ilõike reserveerima, peavad oma harjumusi muutma. Kuid hoolimata kasvavast populaarsusest lööb Narva-Jõesuu plaa? ka kõige kuumematel suvepäevadel oma avarusega.

Juba nimetatud kuningliku kvaliteediga Eesti kõige pikem plaa?. Laulvad liivad: nimelt on Jõesuu liiv nii peene teraga, et see hakkab teatava ilmaga plaa?il jala all helisema.

Puhas meri, sest lained jõuavad randa läbi avara ja sügava Narva lahe. Kuna Narva laht on pigem avamere pikendus kui laht selle sõna eestilikult kitsas (ka otseses) tähenduses, siis pakub meri tuulesuunast sõltuvalt üllatusi. Ühel päeval jaheda ilmaga on meri soe, järgmisel ja päikesepaistelisel päeval aga karge. Või vastupidi. Narva-Jõesuul on hea õhk. Randa eraldab linnast männiriba, mis vuhistab 24 tundi süsihappegaasi omastada ja osooni toota.

Narva-Jõesuul on ajalugu ja minevik, millest suures osas on jäänud küll ainult mälestus, kuid mis siiski avaldub pitsilistes vanades puumajades, tänavaplaneeringus, vanades väärikates pargipuudes ja siin-seal peituvates detailides. Endise nimega Hungerburg on suurepärane koht õhtuseks jalutuskäiguks.

Melu. Aktiivset seltskonnaelu. Ööklubisid ja diskoteeke, bangaloid, veekeskusi, jõusaale, spordikomplekse, suveniirimüüjaid ega kogu seda tingeltanglit, mis turistide hordidega ikka kaasas käib.

Turiste küll on, aga horde veel mitte. Seepärast on hinnad tunduvalt madalamad kui Eesti populaarsetes suvituslinnades, olgu siis tegemist majutuse, toitlustuse või mõne muu teenusega. Samas on võimalik väljas õhtust süüa normaalsete hindadega ja täiesti kvaliteetse köögiga kohtades.

Pole raha ja rikkust, mistõttu nii mõnigi valdkond on Narva-Jõesuus veel arengueelses staadiumis. Paljugi võiks olla parem, kuid samas on eluliste vajaduste rahuldamine piisava kvaliteediga tagatud.

Siin ei torma külastaja kulmukergituse peale teenusepakkujad oma teenuseid pakkuma, rohkem tuleb ise otsida ja vaeva näha.

Narva-Jõesuu on pigem suur vabaõhukuurort kui suvituse Meka. Arvestades ajalugu ja selle omadust korduda, siis kindlasti mitte kauaks. Nii et kes tahab kasutada võimalust nautida loodust, randa ja merd määral, mida mujal tasuta lihtsalt ei saa, peab selle võimaluse kiiresti ära kasutama. Enne, kui siin avatakse taas kuursaal, villa Capricio ja rannapaviljon. Enne, kui Narva-Jõesuust saab taas Eesti suvituskohtade lipulaev.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:39
    Otsi:

    Ava täpsem otsing