Talutööga nahk märjaks

Tiit Reinart 26. märts 2004, 00:00

Kui keegi käed rakku saada või saapa sõnnikuseks teha tahab, ehk ka talutööl käed külge lüüa soovib, siis on ka talusid, kus seda võimalust pakutakse. Muidugi ei ole asi nii karm, et kui muidu inimesele töö eest makstakse, siis turist peaks talutöö tegemise võimaluse eest raha välja käima. Talutöö proovimine on rohkem muude teenuste kõrval n-ö lisavõimalus. Et kes tahab, võib teha.

Olavi Pulst Tahkuranna vallas Reiu külas asuvast Piirisaare talust ütleb, et kui kellelgi on huvi olnud kõblas kätte võtta ja põllutööd teha või heina niita, siis on seda ikka saanud. Vikatiga vehkimise huvi pole olnud küll massiline, ent soovijaid on olnud. Tõsi, palju loomi Piirisaare talus praegu pole, vaid jänesed. Samas on talul suur marjaaed ja Pulsti sõnul on nii mõnelegi soomlasele marjakorjamine istunud. Siis ongi läinud pangetäis turistile, teine talule ja mõlemad pooled on rahul olnud. Põhilised kunded Piirisaare talul ongi olnud soomlased jt skandinaavlased, kes selleks suveks juba praegu kohad broneerinud on. Eestlane teeb Pulsti kogemuse kohaselt oma puhkuseotsused viimasel hetkel, siis paraku on kohtadega juba kitsas käes. Piirisaarel ollakse pikaajalise kogemusega külaliste võõrustajad. Ametliku turismitaluna tegutsetakse 1990. aastate esimesest poolest, ent juba nõukogude ajal suvitas seal inimesi Leningradist ja Moskvast.

Ka Võrumaal Rõuge vallas asuvas Eha turismitalus võib leida võimaluse talutööd teha. Eha talu perenaise Merle Rosina sõnul nad küll oma talus töid tegema ei pane, kui aga huvi on, saab asja organiseerida. ?Näiteks on meil Tamula tallid ja soovi korral saab n-ö tallitööd teha,? ütleb Rosin, ?ka heinategu on võimalik.? Huvi on Rosina sõnul ilmutanud seni vaid välismaalased.

Samuti Rõuge lähedal Haanja looduspargi alal asuv Mäe turismitalu pakub aga näiteks kaks korda päevas loomade (lehm, lammas, siga) söötmise võimalust. Proovida saab lehmalüpsmist, suvel ka rohimist ja heinavedu, ent viimased polevat talu perenaise Luule Kobaki sõnul eriti populaarsed. ?Kõige enam on, jah, loomade söötmist tahetud,? räägib Kobak. ?Seda olemegi tahtnud pakkuda, et linnainimene saaks ka ettekujutuse maatöödest ja koduloomadega tegelemisest.? Pereturismile orienteeritud ettevõttes ongi loomi pooleldi just sel põhjusel peetud. Kuid loomad ei paku huvi ainult peredele, kes soovivad neid lastele näidata. ?On olnud ka nii üle kahekümneseid noormehi Soomest ja Saksamaalt, kes on lehmalüpsmisest väga vaimustusse sattunud,? kirjeldab perenaine. ?Et oi, ma tahan proovida, ma pole kunagi lehma lüpsnud!? Loomulikult on ka julgemaid lapsi, kes katsetada julgevad. Õnneks on Mäe talus hea ja rahulik lehm, kes ei võõrasta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:39
    Otsi:

    Ava täpsem otsing