Ülo Toomsalu • 26. märts 2004 kell 6:03

EPL: Ülikooli lõputöö eest 25 000 krooni või kast head veini

Eesti ülikoolides pole harvad juhud, et kodutöö või koguni lõputöö teatud tasu eest kellelgi teisel lastakse valmis kirjutada.

Eesti Päevaleht kirjutas, et tuttavatele saadetud elektronkirjas pakub Tallinna Tehnikaülikooli meestudeng kuni 10 000 krooni lõputöö kirjutamise eest. Maht on kuni 70 lehte ja tähtaeg 1. mail. Kirjas on ka täpne uurimistöö pealkiri. ?Mul oleks väga hea meel, kui saadad selle info edasi oma sõpradele,? seisab kirjas. Tasu lubab lõpetaja sõltuvalt tööst, hea töö puhul 10 000 krooni.

Lõputööde hinnad varieeruvad, näiteks akadeemia Nordis tehti see kaks aastat tagasi valmis kastitäie hea veini eest. ?Tüdruk ise lihtsalt ei osanud, aga nii sai lõpuks väga hea hinde,? kommenteeris tehingu tunnistaja.

Paar aastat tagasi maksis Tartu ülikooli noormees lõputöö kirjutamise eest tuttavale neiule 25 000 krooni. Neiu sõnul polnud kirjutamine kuigi raske, tähendas ju lõputöö juhendaja vaid nime paberil. Töö valmides luges juhendaja selle läbi ja andis kaitsmiseks loa. Noormees lõpetas edukalt.

Tartu Ülikooli õppeprorektor Tõnu Lehtsaar on plagiaadi tõttu eksmatrikuleerinud kuus üliõpilast, nendest ühe lõputöö tõttu. ?Olen kõigi eksmatijuhtudega põhjalikult tööd teinud, see on tõsine rikkumine,? kinnitas Lehtsaar.

Tallinna Tehnikaülikooli õppeprorektor Jakob Kübarsepp nentis, et on seesugustest ostutehingutest teadlik kuulujutu tasemel. Ametlikult pole prorektor ühtki kaebust viimase nelja aasta jooksul saanud. Kaebuse esitamine tähendaks soovi plagieerija eksmatrikuleerida.

Kübarsepa sõnul on ostetud lõputööle väga raske jälile saada. Lihtsam on õppejõul tuvastada teisest teadustööst maha kirjutatud plagiaati. Lahendusena soovitas ta juhendaja vastutust suurendada ja kaitsmisel muuta töö hindamine persooni hindamiseks, sarnaselt doktoritööga.

Hetkel kuum