Ettevõtte edust sõltub personalijuhi tulemustasu

Igor Päss 29. märts 2004, 00:00

Personalijuhi amet on viimase kümne aasta jooksul üha vajalikumaks muutunud. Firmad, mille algusaastatel oli personalitöö ettevõtte juhi või sekretäri õlul, on nüüdseks palganud personalijuhi või moodustanud personaliosakonna. Väiksemad firmad kasutavad sageli seni sekretäri-personalitöötajat või raamatupidajat-personalitöötajat, keda abistavad personalitöö arvutiprogrammid.

Personalijuhi töö on saanud tänaseks hoopis laiema dimensiooni, kui seda Eesti keskmistes ja ka suurtes ettevõtetes kohati oodata osatakse. Artikli ?Eesti personalijuht täidab juhtkonna tellimusi?(ÄP 10.11.2003) kohaselt on personalijuhtide töö firma juhtkonna poolt sageli alahinnatud ja personalijuht täidab juhtkonna tellimusi. Personalijuhte kaasatakse liialt vähe juhtimisotsuste tegemisse.

Ettevõtte tegevusvaldkonnast lähtuvalt tekib vajadus täiskohaga personalitöötaja järele, kui töötajaid on umbes 80?100. Kui aastaid tagasi olid olulisemateks tegevusteks personali värbamine, kompensatsioonisüsteemide väljatöötamine ja seadusest tuleneva vajaliku dokumentatsiooni vormistamine, siis praegu on tähtsustunud personali arendamine ja valik, meeskondade häälestamine ja firmasisese kliima kujundamine. Arenenud personalijuhtimisega maades on personalijuht juhtkonna liige, kes kaasab otsustusprotsessi keskastmejuhte ja ostab vajadusel sisse personaliteenuseid.

Juhtkonna ja töötajate ootused personalijuhile on tihti sellised, mis eeldavad inimest, kellele ka 24 tunnist ööpäevas väheks jääb. Nende asi on hoida korras seadustele vastav paberimajandus, värvata parimad inimesed, koostada parimad kompensatsiooni- ja motivatsioonisüsteemid, määratleda ja realiseerida koolitusvajadus, lahendada töötajate omavahelised ja isiklikud probleemid ning hoida tööõhkkonda motiveerivana.

Personalijuhil ja -direktoril on tõenäoliseks arenguvõimaluseks enese professionaalne arendamine, samuti suundumine väiksema personalitöö vajadusega ettevõttest suuremasse. Kahjuks on Eestis võimalusi selleks vähe, sest napib suurettevõtteid, kus ennest mitmekülgselt personalijuhina realiseerida. Personalijuhte motiveerib eelkõige personalitööd hindav ja toetav juht(kond). Väga oluline on võimalus erialaseks enesetäiendamiseks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:39
    Otsi:

    Ava täpsem otsing