EPL: Teadusraha jagajad sunnitud toetama iseenda projekte

29. märts 2004, 07:49

Eesti Teadusfond rahastab fondi enda nõukogu ja ekspertkomisjonide liikmete teadustöid rohkem kui poolteise miljoni krooni ulatuses.

Teadusfondi (ETF) nõukogu esimees ja sotsiaalteaduste ekspertkomisjoni esimees professor Jüri Allik sai sel aastal 170 000 krooni koolilaste vaimse arengutaseme hindamiseks, kirjutab Eesti päevaleht.

?Grantide jagamine iseendale on täiesti legaalne, sest Eesti oludes pole muud võimalust,? ütles Allik. ?Ekspertkomisjoni liikme töö arutamisel liige ise ei osale.?

Allik seletas, et teadusfondi juures töötavad retsensioonipaneelid, sealhulgas välisretsensendid, kes hindavad kõiki ETFi ekspertkomisjonide väljavalitud töid.

Rahandusministeeriumi andmetel eraldati käesoleva aasta riigi eelarvest ETFile 91 miljonit, mille jaotuvuse otsustavad fondi nõukogu, ekspertkomisjonid ja retsensendid.

Kolme viimase aasta jooksul rahastatud teadustööde hulgas olid kolme teadusfondi nõukogu liikme ning seitsme ekspertkomisjoni liikme projektid.

Rahandusminister Taavi Veskimägi ütles, et igal pool, kus on tegemist rahajagamisega, tuleb luua huvide konflikte välistav süsteem, nagu jagatakse Euroopa Liidu abiraha.

Humanitaarinstituudi professor Mihhail Lotman, kes eelmisel nädalal Postimehes väga teravalt süüdistas Eesti Teadusfondi liikmete osalemist oma tööde rahastamisel, ütles, et sellist situatsiooni nimetatakse huvide konfliktiks, mis on üks korruptsiooni liike.

'Kui oleks minu teha, rahuldaksin Jüri Alliku granditaotluse täiel määral,' ütles Lotman. 'Kuid see, et ta seda ise peab tegema, tekitab minus tema pärast piinlikkust.'


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing