Hindrek Leppsalu: Euroopa investeerimisfirmad heidavad silma Eesti kinnisvarale

30. märts 2004, 10:37

Eesti Kinnisvarafirmade Liidu juhatuse esimehe Hindrek Leppsalu sõnul tunnevad Kesk-Euroopa investeerimisfirmad huvi Ida-Euroopa kinnisvara vastu.

'Paar aastat tagasi ei olnud Euroopa investeeirimisfirmades kinnisvaraarendus Ida-Euroopas üldse teemaks. Nüüd on olukord totaalselt teine,' ütles Leppsalu EKFL-i konverentsil. 'Täna on trend investeerida elamuehitusse Ida-Euroopas, luua siia oma esindused.'

Leppsalu sõnul tähendab see seda, et kohalikul väikeinvestoril läheb raskemaks, konkurents tiheneb ja marginalid lähevad alla. Väiksematel arendajatel võib tekkida ka probleeme oma projekti jaoks raha leidmisega.

'Oodata on nii pakkumise kui tehingute arvu kasvu elamuturul, mis on kahtlemata hea uudis kinnisvara vahendajatele,' ütles Leppsalu.

Tema hinnangul hakkab tarbija järjest enam hindama suuri, ühtse infrastruktuuriga arendusprojekte ning ühe maja kaupa ehitajatel võib tekkida raskusi korterite realiseerimisel. Väga suurt ülepakkumise ohtu Eesti kinnisvaraturul Leppsalu siiski ei näe.

Leppsalu ennustas, et võib oodata ka üle-Euroopaliste kinnisvara vahendusega tegelevate firmade tulekut Eestisse. 'Nad tegelevad aga rohkem äripindadega,' nentis ta. Elupindade puhul on konkurentsi oodata pigem Soomest, Rootsist ja Venemaalt.

'Moskvas on muljetavaldavad vahendusfirmad ning nende loogiline laienemine on Ukrainasse ja Baltimaadesse,' sõnas Leppsalu.

Finantsvaldkonnas on juba täna suuremate projektide finantseerimisel suur konkurents. 'Oodata on välispankade riskikapitali voolu siia, just elamumajanduse sektorisse, ja see paneb meie pangad uude olukorda,' nentis Leppsalu. 'usun, et eluasemelaenude turg ei jää nelja panga kätte. Tuleb uusi elamu- ja väikelaene pakkuvaid firmasid.'

Kokkuvõtteks ütles Leppsalu, et praegune väikese väljastpoolt tuleva konkurentsiga olukord Eesti kinnisvaraturul kindlasti selliseks ei jää.
'Lohutuseks võib öelda, et lisaks konkurentsile suureneb ka raha hulk. On, mida jagada,' lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing