Poole aasta pärast alustab Balti indeks kahe riigi firmadega

Annika Matson 31. märts 2004, 00:00

Samuti septembris lähevad Tallinna, Riia ja Helsingi börsid üle ühtsele kauplemissüsteemile SAXESS.

Tulevikus liitub nii uue Balti indeksi kui ka SAXESSi süsteemiga Leedu börs.

Eile valis Leedu börs ja Leedu väärtpaberite keskdepositoorium oma strateegiliseks partneriks OMHEXi, kirjutas Bloomberg. ?Tervitame Leedu börsi ja keskdepositooriumi oma peres,? ütles OMHEXi juht Magnus Böcker. Ta lisas, et see oli loogiline samm Põhjala ja Balti riikide turgude integreerimisel.

?Vilniuse börsi samas ajagraafikus Tallinna ja Riia börsiga integreerida ei ole reaalne,? ütles OMHEX Balti operatsioonide ja HEX Tallinna juht Gert Tiivas. Tõenäolisem tähtaeg on tema ütluste kohaselt umbes aasta jooksul. ?Täna valmistame ette ja septembris alustame Balti ühisturu lansseerimist, millesse Vilnius järgmisel aastal sujuvalt sisse sobitub,? ütles Tiivas.

Hansabank Marketsi aktsiaturgude osakonna juhataja Lauri Linnu sõnutsi võidab OMHEXi ja SAXESSiga liitumisest pigem Leedu kui Tallinna börs. ?Ühte Balti börsi ikka niipea ei teki, sest regulatsioonid on väga erinevad ? jääb ka edaspidi kolm erinevat börsi,? märkis Lind.

Hansapanga ekspert loodab turgude ühendamisest kasu pikas perspektiivis. ?Loodan näha rohkem väikeinvestoreid Rootsist ja Soomest,? ütles ta ning lisas, et pärast HEXiga liitumist siiski nii palju investoreid juurde ei tulnud, kui loodeti.

Tiivas loodab, et OMHEXi ja Leedu börsi ülevõtmisleping saab sõlmitud vahetult enne suve algust.

Uus Balti indeks on Tiivase sõnutsi turuväärtusepõhine. ?Vältimaks ühe ettevõtte domineerimist, tuleb ettevõtetele osakaalu piirang ja seda vähemalt 10 protsenti,? möönis Tiivas. Ta lisas, et Talse arvutamisel võetakse aluseks nii põhi- kui I-nimekiri.

Tallinna börs otsib Balti indeksile praegu atraktiivset nime. Kui keegi soovib osaleda, siis kõik head nimepakkumised on Tallinna börsil teretulnud. Nimi peaks viitama Balti turgudele.

Lisaks Balti indeksile on ka Riia börsil loomisel uus indeks. Praegu on lõunanaabritel kaks indeksit ? Dow Jones ja RICI. Need lõpetavad oma tegevuse. ?Reeglite järgi saab uuest Läti indeksist Talse vend,? ütles Tiivas. Ta lisas, et ka see indeks tuleb ettevõtete turuväärtuse põhine ning nii põhi- kui ka lisanimekirja aktsiate hinnamuutusi kajastav indeks.

OMHEX omandas Leedu börsist 54,5 protsenti ja Leedu väärtpaberite keskdepositooriumist 32 protsenti. Koos turult kokku ostetud osalustega kuulub OMHEXile nüüd 85% Leedu börsist.

Tallinna börsi ning Eesti väärtpaberikeskust ühendava HEX Tallinna aktsiatest kuulub OMHEXile 62 protsenti.

Riia börsist kuulub OMHEXile 92,98%. Läti väärtpaberite keskdepositooriumi 100% omanik on Riia börs.

OMHEX on Põhja-Euroopa suurim väärtpaberiturg ning kauplemisteenuste ja tehnoloogiate pakkuja, mis Stockholmi, Helsingi, Tallinna ja Riia börside vahendusel võimaldab juurdepääsu ligi 80 protsendile Põhja-Euroopa ning Baltimaade väärtpaberiturust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:19
    Otsi:

    Ava täpsem otsing