TeliaSonera juhi tagasiastumine tõi avalikuks erimeelsused

Sirje Rank 31. märts 2004, 00:00

Tapio Hintikka selgituste järgi oli tagasiastumise põhjuseks rootslaste ülepolitiseeritud omanikupoliitika. Nõukogu rootslastest liikmed toovad aga põhjuseks Hintikka autoritaarse juhtimisstiili, mis ei otsinud otsustele laiemat toetust nõukogu teistelt liikmetelt.

Väidetavalt olid Hintikkal erimeelsused ka TeliaSonera kontserni rootslasest juhi Anders Igeliga firma arengustrateegia osas. Kui Hintikka tahtis kiiresti laieneda Venemaal, kus TeliaSonerale kuulub 43,8% mobiilsideoperaatoris Megafon, ja Türgis, siis Igel pani rõhu Balti riikidele ja Skandinaaviale, kus Hintikka arvates pole enam eriti kasvuvõimalusi.

?See on puhtalt isiku küsimus,? kinnitas esmaspäeval uudistekanalitele nõukogu rootslastest aseesimees Carl Bennet, tõrjudes väiteid, et tegemist on järjekordse Soome-Rootsi ?maavõistluse? või erinevate ärikultuuride põrkumisega.

Hintikka selgitus oli teine. ?Nad ei salli mind. Mina püüan firmat juhtida ärist tulenevate põhimõtete järgi, kuid nendel on seal poliitiline stsenaarium,? ütles Hintikka, kes oli TeliaSonera nõukogu esimees alates firmade liitmisest 2002. aasta detsembris.

Tüli puhkes nõukogu koosseisu uute liikmete nimetamise üle. Hintikka pakkus välja rahvusvahelise tausta ja kogemusega kandidaadi, kes oleks asunud tuleval kuul nõukogust lahkuva Rootsi ekspeaministri Ingvar Carlssoni asemele. Rootslased vastasid, et kui Hintikka tahab nõukokku välismaalasi, siis Soome ?kvoodi? arvel.

Telia ja Sonera aktsionäride lepingu järgi on nii soomlastel kui ka rootslastel nõukogus neli liiget, ehkki Rootsi riigile kuulub 45% ja Soome riigile 19% aktsiatest.

Hintikka ettepanekutega Rootsi valitsus ei nõustunud ning nõudis Hintikka sõnul ta tagasiastumist. Esmaspäeval kinnitas Rootsi majandusminister Leif Pagrotsky, et Hintikka järeltulijaks saab üks Soome praegustest esindajatest nõukogus.

Rootsi ja Soome ettevõtluskultuurid on taas kokku põrganud, kommenteeris eile Rootsi majandusleht Dagens Industri. Tapio Hintikka oli Soome vana kooli esindaja, kes, kui eesmärgi seadis, tegi ise otsused, viis need ellu ja võttis vastutuse. Kiire ja efektiivne, kuid rootslaste arusaamise järgi tundetu ja diktaatorlik.

Tapio Hintikka jätkab tööd Teleste, Onnineni ja Evli Panga ning peagi ka Capmani nõukogus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:19

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing