Uks peab sobima kliimasse

Ago Soomre 31. märts 2004, 00:00

Kuna puit on n-ö elav materjal, siis muudab ta teatud piires kuju vastavalt õhuniiskusele. Samas on inimesed on õppinud puitu kasutama nii, et tema eripärasused ei sega.

Meie kliimas peaks kasutama kahel moel valmistatud välisuksi: enimkasutatud tänapäevane variant on selline, kus puidust raamile on kahele poole liimitud alumiiniumvineer, mille välimiseks kihiks on puiduline materjal. Alumiiniumi liimimiseks on kasutatakse väga tugevat liimi, mis takistab niiskuse toimel puidu paisumist. Teise variandi puhul koosneb uks detailidest, millele on antud võimalus eraldi paisuda ning uks paisub vaid äärmiste detailide võrra, mis ei sega ukse sulgumist.

Kui probleemne uks on korrektselt seina monteeritud, siis on tõenäoliselt tegemist meie kliimasse sobimatu uksetüübiga. Abi saab kas hingepesade sügavamaks tegemisega (kui ukselehe ja lengi vaheline pilu seda lubab) või ukselehe kitsamaks hööveldamisega. Kuivade ilmadega on siis aga ukselehe ja lengide vaheline pilu ülemäära suur. Kindlasti aitab aga meie kliimasse sobiva välisukse asendamine vanaga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:19
    Otsi:

    Ava täpsem otsing