Uus spoonitehas pingestab toormeturgu

Väinu Rozental 31. märts 2004, 00:00

Täna kasutavad kasespoonipakku Baltimaade suurim õhukese spooni tootja AS Balti Spoon ning peamiselt oma vineeritootmise tarbeks spooni tootvad AS TVMK ja AS UPM-Kymmene Otepää. Kvaliteetset kasepuitu kasutavad üha rohkem ka kasepuumööblit tootvad firmad.

Eelmise aasta detsembris Saksa spoonitootjalt Immobilien 75 protsendi suuruse osaluse Valmosest ostnud puidutööstuskontserni Sylvesteri endise suuromaniku Kaido Jõelehe kinnitusel loodab ta 150 miljonit krooni maksva spoonitehase esimese liinil käivitada aprillikuu jooksul. ?Aasta teisel poolel peaks tehas töötama täisvõimusel,? lisas Valmose nõukogu esimees Jõeleht.

Jõelehe partner, Valmose ülejäänud aktsiate omanik, sakslasest juhataja Joachim Smarzoch spoonitehase konkreetset käivituskuupäeva välja ei käi. ?Enne peame katlamaja töösse saama,? ütles Smarzoch.

Tema andmeil saab Valmose käivituvast spoonitehasest üks suuremaid spoonitootjaid Baltimaades. Täisvõimsusel töötav Valmos hakkab aastas kasutama 20 000?25 000 kuupmeetrit kasespoonipakku ning tootma 14 miljonit ruutmeetrit spooni. Uues tehases saab tööd 400 inimest.

?Spoonitootmine liigub Euroopas üha enam toormele lähemale ehk ida suunas ning kasepuidu kasutamine mööblitööstuses näitab üha suurenevat trendi,? põhjendas Smarzoch spoonitehase rajamise kasulikkust. ?Lisaks Eestile varume spoonitootmiseks vajalikku tooret Venemaalt Pihkvast ja Lätist Valmierast, kus tegutsevad Valmose tütarfirmad.? Valmos näeb toodangu turuna eelkõige Euroopat ning Aasias Hiinat ja Jaapanit.

Balti Spooni juhatuse liikme Jaanus Benderi sõnul tuleb Valmosel alles hakata tõestama oma suutlikkust muutuda üheks suuremaks spoonitootjaks. ?Selge on see, et konkurents toormeturul suureneb ja ilmselt võib see suureneda ka lõpptoodangu müügiturul,? rääkis Bender ning lisas, et Valmose tootmistehnoloogia kohta ei oska ta esialgu midagi öelda.

Üheksakümnendate aastate keskel Pärnumaale elama asunud ja siin abiellunud Smarzochi asutatud OÜ Valmos on aastaid tegutsenud puidukaubandusega, ostes kokku ning eksportides spoonipakku ja saematerjali. Kolm aastat tagasi suurendas Smarzoch aktsiakapitali ning kaasas Valmose osanikuks Saksamaal spooni tootmisega tegeleva Immobilien GmbH.

Uue osaniku tulekuga hakkas küpsema idee rajada Eestisse spoonitehas. Esialgne plaan rajada tehas Pärnumaale Tahkuranda ebaõnnestus kohalike elanike ja looduskaitsjate survel. Seejärel omandas Valmos Pärnumaal Audru vallas 25 hektarit maad ning tehasehoone ehitus läks lahti 2003. aasta märtsis. Eelmise aasta algul käivitas Valmos Saugas asuvas endise Pärnu seavabriku hoonetes spooni liimimise tsehhi.

Joachim Smarzochi andmeil läheb uus spoonitehas maksma kokku 150 miljonit krooni. Smarzochi sõnul viis ta eelmise aasta lõpus kokku Immobilieni omanikud, kes soovisid müüa oma 75 protsendi suuruse osaluse Valmoses, ja Kaido Jõelehe, kes otsis Sylvesteri osaluse müügist saadud rahale soodsaid investeerimisvõimalusi. Kolmveerand Valmosest omandas Kaido Jõelehele kuuluv Kaamos Varahalduse OÜ.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:19
    Otsi:

    Ava täpsem otsing