Andmekaitse inspektsioon: kõik maksuotsused on avalikud

01. aprill 2004, 11:01

Andmekaitse inspektsioon leidis, et maksuotsused ja nende peale esitatud vaiete lahendamisel tehtud otsused on avalik informatsioon.

Inspektsioon teeb maksu- ja tolliametile ettekirjutuse avaldada maksuotsused ja vaideotsused seadusega sätestatud korras.

'Maksukorralduse seadus ei nimeta seejuures ühtegi kitsendavat sätet maksuotsuste ja nende peale tehtud vaiete lahendamisel tehtud otsuste avaldamisel,' seisab andmekaitse inspektsiooni 17. märtsil langetatud otsuses.

Eestis kehtivate seaduste kohaselt võib maksuhaldur avaldada maksualased kohtulahendid ja muud vaiete lahendamisel tehtud otsused igaühele ilma maksumaksja nõusoleku ja teadmiseta, kui vaideotsuste kohtusse kaebuse tähtaeg on kaebust esitamata möödunud.

Lisaks maksuotsuste vaidlustamisele esitavad maksumaksjad vaideid ka maksuhalduri muu tegevuse, näiteks korralduste, peale.

Andmekaitse inspektsioon põhjendas oma otsust demokraatliku ja sotsiaalse õigusriigi ning avatud ühiskonna põhimõtetega, kus avalikkusel peab olema võimalus kontrollida avalike ülesannete täitmist. 'Seega peab teave, mille avalikustamist on igaühel avaliku teabe seaduse alusel õigus nõuda, olema oma sisult ja olemuselt teabeks, mis on mõeldud üldiseks kasutamiseks,' märkis inspektsioon.

Varem on maksuamet keeldunud avalikustamast juurdemääratud maksusummasid maksumaksjate kaupa ning avaldanud survet, et maksumaksjad kaebust esitamata juurdemääratud maksusummad ära maksaksid. Prominentidest, kes sel moel neile määratud maksusummad tõrkumata ära maksid, loe <#siit=http://www.aripaev.ee/2525/uud_uudidx_252501.html>.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing