Ajapinged tekivad ebareaalsetest ootustest

Silva Laius 05. aprill 2004, 00:00

Kui meie ootused rajanevad illusioonil või soovunelmatel ja nad ei arvesta meie enda või situatsiooni reaalsusega, tekitab see pettumust ja pingeid. Pingete alandamiseks on kaks võimalust ? kas teha kiiremini ja paremini või revideerida ootusi. Või mõlemat korraga.

Kõigepealt peaks revideerima oma ootusi, sest selle töö puhaskasum on vastus küsimusele, kas kasutatakse endale antud aega kõige targemal viisil. Tuleb endalt küsida, kas oled realist. Selleks tuleb investeerida aega ja sügavalt enda sisse vaadata, et selgeks mõelda, mis on sulle tõesti tähtis ning siis sellele keskenduda ja oma energia selle täideviimisele suunata.

Ei tasu mõelda, et elu oleks parem, kui miski oleks teisiti. Selle asemel tuleks teha plaan ja hakata sammhaaval astuma. Ikka ühe sammu kaupa: annan lubaduse ja täidan lubaduse.

Kui vahelesegamised ärritavad inimest ja ta elab usus, et elu peab kulgema rahulikult ilma ootamatuste ja üllatusteta, tuleb mõtteviisi muuta. Võib mõelda, et väga tihti näitavad vahelesegamised vajalikkust teiste inimeste jaoks ja on ka kutsesobivuse indikaatoriks, sest ainult hoolivad ja abivalmid inimesed koormavad end teiste inimeste vajadustega.

Tuleks karta nii sõltumatu ja hoolimatu olemist, et keegi isegi ei taha segada. Et efektiivselt vahelesegamiste ja ootamatustega tegeleda, oleks kasulik need oma igapäevategevustesse planeerida.

Soov teha palju asju mõjutab võimet teha vähe, aga olulisi asju. Alati hõivatud olemine tekitab tihti edukuse illusiooni. Loomulikult on suurepärane saada asjad tehtud ja hakkama saamine annab ka teatud turvatunde, kuid ähmastab oluliselt olulisi tegevusi. Olulised asjad tulevad meie seest ja nende teadasaamine nõuab enda sees urgitsemist ja endale ka valusate küsimuste esitamist ning ausameelsust vastused ära kuulata. Ja seepärast võib olla isegi mugav, et kõige tegemine hoiab meid nii hõivatuna, et pole aega mõeldagi, mis tegelikult tähtis on.

Kui inimest vaevab tunne, et kui ta isegi teeb kõik, mis tema võimuses, aga niikuinii pole sellest küllalt, siis tuleb küsida, mille jaoks seda kõike tehakse. Alustada tuleks sellest, et investeerida kohe 15 minutit, tehes midagi niisugust, mis võiks tuua väikesegi muutuse pikemas perspektiivis.

Oluline on panna paika enda jaoks olulised asjad. Kujuta ette, et oled kärbes seinal. Ta ei kuule su sõnu ega mõista su mõtteid, ta ainult näeb sinu tegevusi. Mis on kärbse arvates sulle elus esmatähtis?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:20
    Otsi:

    Ava täpsem otsing