Kuldsed käerauad kaovad

Sven Sester 05. aprill 2004, 00:00

Riigikogu võttis vastu uue riigi eraõiguslikes juriidilistes isikutes osalemise seaduse, mis täpsustab reegleid, mille alusel toimub riigi kui aktsionäri, osaniku, asutaja või liikme õiguste teostamine äriühingutes.

Uue seadusega loodi eeldused riigi osalusega eraõiguslike juriidiliste isikute muutmiseks läbipaistvamateks ning paremini kontrollitavateks organisatsioonideks: täpsustati erinevatel tasanditel riigi osalemisega seotud isikute (asutuste) otsustuspädevust ja vastutust, kehtestati nõuded riigi huve nõukogus esindada võiva isiku ja tema määramise suhtes, sätestati nõukogu ja juhatuse liikmete tasustamise reeglid ning nõuded sisekontrollile.

Riigi äriühingute sponsortegevus ei olnud varem sihipärane ning puudus selgus ettevõtete sponsorpoliitika põhimõtteis. Tihti mängis rolli hea lobitöö otsustajate seas. Samas võib mõnel juhul sponsortegevus osutuda põhjendatuks. Seadus lubab äriühingul spondeerida summas, mis ulatub 1,5 protsendini tema viimase kolme aasta puhaskasumist. Toetused tuleb eelnevalt kooskõlastada osalust valitseva ministri ja rahandusministriga, et riigi äriühingute sponsortegevust saaks ühtlustada. Makstud toetused tuleb avalikustada äriühingu veebilehel.

Olulise uuendusena välistatakse võimalus määrata riigi esindajaks isik, kel võivad olla äriühingus ärilised huvid. Lähiajal saame näha, kas riik kui omanik vaatab kriitiliselt üle enda omandis olevate ettevõtete nõukogude koosseisud lähtuvalt uuest olukorrast.

Eesmärk on tagada juhatuse liikmete töö tasustamine viisil, mis on proportsioonis äriühingu või sihtasutuse juhatuse liikme ülesannete keerukuse, tähtsuse ja vastutusega ning seatud tegevus- ja finantseesmärkide täitmisega. Riik leiab, et juhatuse liikme peamine motivaator peaks olema juhatuse liikme põhipalk. Täiendavat tasu võib maksta, kuid selle suurus kokku ei või ületada juhatuse liikme nelja kuu tasu. Lahkumishüvitist võib maksta juhatuse liikmele kolme kuu tasu ulatuses vaid tema tagasikutsumisel nõukogu algatusel enne tema volituste lõppemist. Kuldsed käerauad on kadunud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:20
    Otsi:

    Ava täpsem otsing