MOL ? atraktiivne naftasektori aktsia

Mehis Raud 05. aprill 2004, 00:00

Pea 50 miljardi krooni suuruse turukapitalisatsiooniga on MOL suuruselt kolmas börsiettevõte Ungaris, jäädes alla vaid kohalikule pangandushiiule OTP ja telekomiettevõttele Matav. 2003. aasta head majandustulemused, suhteline alahinnatus võrreldes sektoriga ning paljulubavad restruktureerimis- ja laienemisplaanid teevad MOList atraktiivse ettevõtte.

Tänu juhtivale turupositsioonile Ungaris, enamusosalusele Slovakkia suurimas nafta- ja gaasiettevõttes Slovnaft ja osalusele Horvaatia juhtivas naftafirmas INA on MOL tõusnud sektoris esirinda. Lisaks sellele on MOLil 40protsendiline osalus Ungari domineerivas keemiaettevõttes TVK, mis teeb MOList suurima naftakeemiatoodete pakkuja Kesk- ja Ida-Euroopas. Just selles sfääris nähakse pikemas perspektiivis ka suurimat kasvupotentsiaali.

MOLi äri tugineb peamiselt toornafta puurimisele ja töötlemisele erinevateks naftasaadusteks. 2003. aasta head majandustulemused olidki suures osas tingitud kõrgetest naftatöötlemise marginaalidest, mis analüütikute ootuste kohaselt peaksid ka käesoleval aastal püsima. Kõrgete marginaalidega paistis möödunud aastal silma ka Slovnaft, mis andis üllatavalt suure panuse MOLi konsolideeritud tulemustele.

Olles kanda kinnitanud Slovakkias ja Horvaatias, vaatab MOL uute laienemisplaanidega T?ehhi ja Rumeenia suunas. T?ehhis on riik juba mitmendat aastat müümas oma enamusosalust kohalikus suurimas rafineerimis- ja keemiafirmas Unipetrol. Tänavu on välja valitud kolm peamist pakkujat, kelle hulgas on ka MOL. Rumeenia valitsus on samuti andnud loa 60 000 töötajaga monopoolse SNP Petromi erastamiseks. Kuna tegemist on ligi 1 miljardi dollari suuruse investeeringuga ja Rumeenia jaoks poliitiliselt tundliku teemaga, osaleb MOL tõenäoliselt pakkumises koostöös mõne teise naftaettevõttega. Mõlemas erastamisprotsessis on seni olnud palju tõrkeid ja selgeid soosikuid on raske näha.

Palju kõneainet on pakkunud MOLi võimalik koostöö Poola nafta- ja gaasiettevõttega PKN Orlen. Kuigi mõlema riigi valitsused on põhimõtteliselt oma nõusoleku andnud, on viimasel ajal just Poolast kostnud vastakaid arvamusi. Esialgse plaani järgi nähti ette 10?15% aktsiapakkide vahetamist, teise sammuna ühisettevõtte loomist ülevõtmispakkumiste tegemiseks välisturgudel ja viimaks täielikku ühinemist 2006. aastaks. Ühinemine tooks ettevõtetele kaasa tugevneva konkurentsivõime ja sünergia. Probleeme ja küsimusi on läbirääkimistel palju ja ilma valitsuste tugeva toetuseta on täielik ühinemine mõeldamatu. Suurimat aktsiapakki nii MOLis (12%) kui ka PKN Orlenis (27%) hoiavad vastavalt Ungari ja Poola riik.

MOLi põhitegevus on nafta töötlemine. Seetõttu on ettevõte võtnud plaani heade pakkumiste korral gaasiäri osaliselt müüa. Eelmisel aastal võeti Ungaris vastu uus gaasihindade regulatsioon, mis võimaldab turuosalistel selles valdkonnas kasumit teenida. Veebruaris teatas MOL, et ootab investoritelt pakkumisi oma gaasiärile, mille vastu on juba huvi tundnud Saksamaa, Prantsuse, Austria, Itaalia ja Venemaa gaasigigandid. Müügist saadava tulu loodab MOL suunata suurema tootluse teenimiseks nafta tootmise ja rafineerimise valdkonda. Iseasi, kas peale müüki leitakse sobivaid ja mõistlikult hinnatud investeerimisvõimalusi naftaäris.

2004. aastaks oodatakse MOLilt ligi 8protsendilist käibe kasvu 6,5 miljardi euroni ja 10protsendilist maksueelse kasumi kasvu 324,4 miljoni euroni. Käibe ja kasumi kasv tuleneb peamiselt kõrgetest töötlemismarginaalidest ning gaasi- ja naftakeemiaäri kasumlikkuse kasvust. Võrreldes regionaalsete konkurentide PKNi ja OMVga, on MOL väga atraktiivse hinnaga ning kaupleb 35protsendilise allahindlusega sektori suhtes. MOLi aktsia hinda on hoidnud surve all riigiosaluse vähendamine 10% võrra, mis suurendas vabalt kaubeldavate aktsiate arvu 67 protsendini. Riigi 12,2protsendilise osaluse müüki oodatakse aasta teisel poolel.

MOLi aktsiaid kaubeldakse Budapesti börsil ja Londonis hoiutõendite ehk GDRina. On räägitud ka MOLi võimalikust noteerimisest Poolas, mis mõjuks aktsia hinnale positiivselt, võimaldades kohalikel pensionifondidel ettevõtte aktsiaid osta. Eesti investoritel on võimalik investeerida nii MOLi aktsiatesse kui ka GDRidesse.

 • Tõnis Oja, Äripäeva analüütik:
  Nafta- ja gaasisektoril on lähiaastatel perspektiivi mitte ainult Kesk- ja Ida-Euroopa regioonis, vaid kogu maailmas. Euroopa Liiduga liitumine annab üldisele potentsiaalile oma lisaväärtuse. Aasia riikide (Hiina, India, Jaapan) kiire majanduskasv on suurendanud järsult nõudlust musta kulla järele. See omakorda on hoidnud üleval nii nafta kui ka naftatootjate aktsiate hinnad. Tuleb aga arvestada, et peamistes tarbimisregioonides (Põhja-Ameerika, Euroopa) on korralik majanduskasvu kiirus veel saabumata.

Tõsi, sektori miinuseks on liigne sõltuvus nafta hinnast, eriti nendel ettevõtetel, kus suuremas osakaalus on nafta tootmine. Naftatöötlemise marginaalid sõltuvad samuti nafta hinnast, ehkki rohkem sellest, kas hinnale avaldab enam survet pakkumise või nõudluse pool. Praeguse nafta hinna kõrgtaseme peapõhjuseks on nõudlus, mistõttu on kõrged ka naftatöötlemise marginaalid. Teisalt on aga Naftat Eksportivate Riikide Organisatsioon (OPEC) suutnud viimastel aastel aastatel nafta hinna kõrgel hoida.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 14:20
  Otsi:

  Ava täpsem otsing