Vallasasja ostmisel võib laenu saamine viibida

Härmo Haljaste 05. aprill 2004, 00:00

Kui osta kinnisvara vallasasjana ning finantseerida ostu laenuga, peab arvestama, et pankadest võib laenu saamine võtta aega kuni viisteist päeva.

Vallasasja laenuga ostes või müües tuleb arvestada, et krediidiasutus ei pruugi väljastada laenu enne 15 päeva möödumist ostu-müügitehingust. Nimetatud tähtaeg on seotud just seadusega lubatud 15 päevase andmete registreerimisajaga elektroonilises ehitisregistris. Laenuandja tahab saada enne raha ülekandmist täielikku garantiid, et vallasasja ei ole varem kellelegi teisele müüdud, ja praeguses olukorras on lahenduseks ainult ootamine.

Kuna vallasasju on kinnisvaraturul veel piisavalt, oleks mõistlik kas praeguse seadusega lubatud perioodi oluline lühendamine, kuna kanded tehakse tavapraktikas rutem, või siis eelmärkesüsteemi väljatöötamine, mis näitaks notariaalse tehingu tarbeks andmete välja võtmist ja välistaks pahatahtliku korduvmüügi võimaluse. Üllatuste vältimiseks on soovitav kõigil vallasasja omanikel kontrollida ehitisregistris olevaid andmeid, sest hoone- ja ehitisregistri vahel toimunud andmesiirete käigus võis tekkida vigu. Tähelepanu tuleks pöörata sellele, kas ehitisregistris on olemas kõik teie maavaldusega seotud ehitised, ning võrrelda ehitisregistris välja toodud ehitiste või nende osade suurusi eksplikatsioonidel ja ostu-müügilepingutes toodud numbritega. Erinevuste avastamine alles notari juures oleks nii ostjale kui ka müüjale ebameeldiv. Eelmise aasta 31. detsembril lõpetasid tegevuse hooneregistrid ning nende asemele astus majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi hallatav elektrooniline ehitisregister ( www.ehr.ee ). Kui aasta alguses kaasnesid uuele registrile üleminekuga segadused ja notarid ei olnud kohe valmis tehinguid vallasasjadega tegema, siis praeguseks on olukord normaliseerumas.

Notariaalset tehingut tehes kontrollib notar objekti kohta käivaid andmeid elektroonilisest ehitisregistrist ning pärast tehingut teeb seal vastavasisulised muudatused. Vastavalt asjaõigusseaduse rakendamise seadusele tuleb ehitise või selle osa omandamine või pärimine registreerida omandaja esildisel riiklikus ehitisregistris 15 päeva jooksul, alates omandiõiguse üleminekust, kusjuures omandaja esitab märke tegemiseks vajalikud andmed notarile. Riiklikule ehitisregistrile esitab märke tegemiseks vajalikud andmed notar, kelle poole omandaja pöördus. Üle kahenädalase perioodi andmine andmete muutmiseks ehitisregistris loob tegelikult olukorra, kus pahatahlikud müüjad saaksid selle perioodi jooksul oma vallasasja korduvalt müüa. Hooneregistris jäi alati peale õiendi väljastamist maha märge, et õiend väljastati notariaalse tehingu tegemiseks ja enne vana õiendi tagasitoomist või uue ostu-müügilepingu jõudmist hooneregistrisse uut õiendit ei väljastatud. Õnneks registreerib suurem jagu notareid vallasasja võõrandamise ehitisregistris päeva või paari jooksul.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:20
    Otsi:

    Ava täpsem otsing