PM: Islandi teadlane soovitab hariduses radikaalseid reforme

05. aprill 2004, 08:04

Islandi majandusteadlase Thorvaldur Gylfasoni hinnangul võiks Eesti tõsta oma konkurentsivõimet, kui viiks hariduses läbi radikaalsena tunduvaid reforme.

Professor Gylfasoni sõnul oleks tal Eestile konkurentsivõime tõstmiseks avanevatel Euroopa turgudel kaks soovitust. «Esiteks võiks hakata eestlastele õpetama inglise keelt juba esimesest klassist,» rääkis Gylfason. «12aastaselt võiksid lapsed osata maailma peamist majanduskeelt juba peaaegu sama hästi kui emakeelt ja see annaks Euroopas juba väga tugeva konkurentsieelise.»

Tema sõnul oli näiteks vaid paarikümne aastaga Lääne-Euroopa ühest vaesemast riigist rikkamate seltsi tõusnud keldi tiigri Iirimaa arengu kiirendajaks inglise keel, kirjutas Postimees.

Teiseks tuleks Gylfasoni hinnangul hakata Eesti keskkoolis õpetama majanduse baastõdesid. «Majanduslik mõtlemine ei jookse kellelgi mööda külgi maha ja on andnud näiteks ameeriklastele väga suure läbilöögivõime,» rääkis Gylfason.

USAs läheb Gylfasoni sõnul 80 protsenti noortest pärast keskkooli edasi õppima. Neist omakorda 80 protsenti valib vähemalt lisaaineks kindlasti majanduse. «Seega 64 protsenti Ameerika Ühendriikide kodanikest on ühel või teisel moel majandusega kursis ja suudab äritegevuses läbi lüüa, olgu ta näiteks arst või remondimees,» rääkis Gylfason. «See aitab kaasa ka riigi poliitilisele arengule, sest poliitikud ei saa enam teha populistlike otsuseid, vaid peavad neid majanduslikult põhjendama,» ütles Gylfason.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing