Pangad hoiavad laenutingimused leebed

Inno Tähismaa 06. aprill 2004, 00:00

Sampo Pank teatas eile, et ei anna enam Tallinnas ja Harjumaal alla 7000kroonise netosissetulekuga inimestele eluasemelaenu. See tähendab vähemalt 8000kroonist kuupalka. Mujal Eestis nõuab Sampo vähemalt 6000kroonist netosissetulekut. Seni on eluasemelaenu taotlemiseks vajalik limiit 5000 krooni. Keskmine netosissetulek on Eestis veidi üle 5000 krooni.

?Meie ei näe põhjust karmistada nõudeid eluasemelaenu taotlejatele,? ütles eile Ühispanga jaepanganduse divisjoni direktori asetäitja Eerika Vaikmäe-Koit.

Ühispank annab kodulaenu ja -liisingut peredele, kelle kuu netosissetulek on Tallinnas ja selle ümbruses vähemalt 5000 krooni ning mujal Eestis 4500 krooni.

Hansapank mingeid piire pole seadnud ja läheneb igale laenuvõtjale individuaalselt. Samuti ei näe pank vajadust tingimuste muutmiseks lähiajal. ?Eluasemelaenu taotlemine ei ole enam ammu vaid kõrge sissetulekuga inimeste privileeg,? ütles Hansapanga eluasemefinantseerimise osakonna juhataja Jaan Liitmäe. ?Hansapanga kliendid asuvad kõikjal üle Eesti ja on seetõttu väga erineva sissetulekuga.?

Liitmäe sõnul pole eluasemelaenu taotlemisel määrav mitte kliendi sissetuleku suurus, vaid see, millise osa sellest moodustab konkreetne tagasimakse. ?Paari tuhande krooni võrra suurem sissetulek ei pruugi tähendada veel kliendi paremat maksekäitumist,? märkis Liitmäe. ?Viis tuhat krooni kuus teeniva kliendi valikud on täna üldjuhul väga kaalutletud.?

Nordeal on karmimad nõuded juba varasemast ajast. Nordea üksikisikust laenutaotleja minimaalne netosissetulek peab olema vähemalt 7500 krooni ja kui tegemist on perega, siis pere netosissetulek peab olema vähemalt 10 000 krooni kuus.

?Nõue on igati mõistlik, sest Nordea Pangas on lubatud laenu teenindamiseks kulutada 40 protsenti laenutaotlejate netosissetulekust,? ütles Nordea Panga jaepanganduse juht Toivo Annus. ?Lihtne arvestus näitab, et vähemalt 6000 krooni peaks perele alles jääma.? See on minimaalne vajalik summa, mis Nordea arvestuste kohaselt on vajalik igapäevaeluks.

Sampo põhjendas senisest karmimaid tingimusi vajadusega keskenduda enam oma sihtgrupile, see on keskmisest kõrgema sissetulekuga inimestele. ?Et pakkuda neile parimaid tingimusi, peab kusagil tegema kitsendusi,? põhjendas panga samme suhtekorraldusjuht Anneli Rõuk.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:20
    Otsi:

    Ava täpsem otsing