Praegu pole aeg osta Hansapanga aktsiat

ÄP 06. aprill 2004, 00:00

Hollandi ING pank andis viimastel nädalatel aina kallinenud Hansapanga aktsiale müügisoovituse, kinnitades, et Hansapanga aktsia on ülehinnatud. Ka Ühispank ja teised välismaised pangad saadavad signaale, et aktsia hinna tõus jääb seisma.

Äripäeva arvates tasub hoiatusi tõsiselt võtta, Hansapanga aktsiate ostmiseks pole praegu parim aeg.

Hansapanga aktsia hind on kiirelt üles liikunud. Eelmise nädala reedel tõusis see näiteks juba kolmeteistkümnendat päeva viimase kolme nädala jooksul, päevaseks tõusunurgaks jäi 63 miljoni kroonise käibe juures 2,8% ning sulgemishinnaks 425,59 krooni.

Just see viimaste nädalate kiire hinnatõus ongi teinud analüütikud tuleviku suhtes ettevaatlikuks. Ka Äripäevale tundub see tormijooks ülepaisutatud. Hansapanga aktsia on tõusnud kõrgustesse, kust edasi ronida on aina raskem ning kukkumine on aina tõenäolisem.

Müügisoovitus tähendab, et neil, kes soovivad panga aktsiaid soetada, on targem oodata, sest ilmselt on tulemas hinnakorrektsioon. Samas ei ole võimalik hinnalangus märgiks, nagu oleks Hansapangaga midagi valesti, mida kinnitab ka müügisoovituse taga olnud ING analüütik David Nangle. Hansapanga aktsiat peetakse lihtsalt liiga kalliks regiooni teiste pankadega võrreldes. Nangle soovitab näiteks osta Ungari pangandushiiu OTP aktsiaid, mille hind on 233 krooni (ING hinnasihiga 282 krooni) ja kus on 45 protsenti kõikidest Ungari hoiustest. Analüütikud ootavad OTPlt sellel aastal keskmiselt 39-protsendilist kasumi kasvu, samas kui Hansapanga oodatavaks kasvuks on vaid 10 protsenti. Tõsi, kahe panga aktsiate hinna ja kasumi suhe on enam-vähem samad.

Hansa aktsiale jääb endiselt tugev positsioon: kui mõni veidi suurem fond tahab Tallinna börsilt midagi osta, pole tal midagi peale Hansapanga eriti võtta. Samuti ostavad aktsiaid pensionifondid. Hansa tugev seis ei anna seega põhjust suuremaks aktsiate müügiks.

Hansapanga aktsia muudab likviidsemaks ka peatne fondiemissioon, mille tulemusena iga omanik saab ühe aktsia kohta kolm juurde. See tähendab, et aktsiahinnaks jääb umbes 100 krooni, mis tundub väikeinvestorile psühholoogiliselt kättesaadavam kui 400-kroonine aktsia. Kahtlemata on põhjust küsida, kas ING panga hinnanguid tasub usaldada. Panga senised prognoosid on siiski olnud vettpidavad. 2002. aasta detsembris andis ING Hansapanga aktsiale ostusoovituse, hinnates aktsia õiglaseks väärtuseks ligi 307 krooni. Aktsia hind oli tollal ligi 240 krooni ning nii kõrge hinnang tundus teistele analüütikutele uskumatuna. Aktsia tänast hinda vaadates oli Hollandi pangal õigus.

Kohapealseid analüütikuid pigem segab see, et Hansapanga aktsia on meie börsi au ja uhkus, mille hinna on kõrgele ajanud suuresti Euroopa Liiduga liitumisel rajanev emotsioon. Välisanalüütikud võtavad aga asja kainelt: emotsioonil rajanev hind võib lihtsasti kukkuda.

Kas ING ja teiste pankade hinnasiht muudab aktsia hinda? Eesti börsil olevate aktsiate hinna üle ei otsusta kohalikud väikeinvestorid, vaid mujalt pärinev raha. Sellepärast on sellistel hinnangutel tugev mõju. See mõju ulatub kaudselt ka Hansa aktsiast kaugemale ning langetab ilmselt ka tänavu viiendiku kerkinud Telekomi ja veerandi kallinenud Merko aktsia hinda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:20
    Otsi:

    Ava täpsem otsing