Justiitsministeerium: teave riigi rahadest on avalik

06. aprill 2004, 10:01

Justiitsministeeriumi selgituse kohaselt pole võimalik tunnistada salajaseks dokumente ametiasutuste varaliste kohustuste ja vara kohta.

Korruptsiooniskeemides on reeglina üheks pooleks ettevõte või eraisik, kelle tegevust kaitsevad muudes olukordades ärisaladus, maksusaladus ja eraelu puutumatus.

Avaliku teabe seadus võimaldab aga ligipääsu avaliku võimu tegevust puudutavatele dokumentidele ja reguleeritud on ka see, millist teavet ei või tunnistada vaid asutusesiseseks kasutamiseks.

Justiitsministeeriumi hinnangul on oluline näiteks säte, mis ei luba tunnistata asutusesiseseks kasutamiseks mõeldud teabeks teavet asutuse varaliste kohustuste ja vara kohta (avaliku teabe seaduse § 36 lg 1 p 10 ja 11).

Teave riigiga sõlmitud lepingute kohta on seega reeglina avalikkusele kättesaadav, ehkki selle üle on aja jooksul vaieldud. Näiteks oli Erastamisagentuur vastu Eesti Raudtee aktsiate erastamislepingu sisu avalikustamisele, selgitab ministeerium.

Lepingutele ja dokumentidele, mille ühekski pooleks pole riik, pääseb ligi ainult kriminaalmenetluse raames. Muudel juhtudel on sõnumi saladus kaitstud põhiseadusega.

Korruptsioonialast kriminaalmenetlust viivad seetõttu läbi uurimisega tegelevad riigiasutused, milleks on politsei ja prokuratuur.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing