Vana maja korda teinud omanikud saavad rahalise preemia

06. aprill 2004, 10:24

Täna annab abilinnapea Margus Allikmaa aadressil Süda tänav 3 üle tänukirjad paremini restaureeritud muinsuskaitsealustele hoonetele.

Kultuuriväärtuste amet annab välja neli 10 000 krooni suurust preemiat 2003. aastal paremini restaureeritud muinsuskaitsealusetele hoonetele ning kampaania 'Vana maja korda!' raames värvitud ajaloolistele elamutele.

Esmakordselt premeeritakse 10 000 krooniga ka kõige miljöösõbralikumat uusehitist ajaloolises puitasumis. 5000 krooni suurune eripreemia antakse üle originaalselt restaureeritud korterile.

Kultuuriväärtuste ameti juhataja kohusetäitja Külli Holstingu sõnul tunnistati paremaks renoveeritud majaks muinsuskaitse alal Pikk tn 71 ehk Kolm õde, kus tegutseb samanimeline hotell. 'OÜ Kolm Õde renoveeris keskaegse maja kõrgema klassi hotelliks, mida kaunistavad sisetööde käigus välja tulnud kaunid laemaalingud,' ütles Holsting.

Originaalsemalt renoveeritud korteriks osutus vanalinnas Vene tänav 12, mille omanik on Toby Stone.

Väljaspool vanalinna sai enim kiitust muinsuskaitse all olev maja Süda 3 (Süda 3 tänav Osaühing) renoveerimine. 'Hoone on restaureeritud säästlikult ning vanu materjale on maksimaalselt taaskasutusse suunatud. Restaureeritud on ka hulgaliselt detaile ustest-akendest sulusteni. Restaureeritud hoone annab hästi edasi omaaegset stiili,' sõnas Holsting.

'Vana maja korda!' on Tallinna miljööväärtuslike piirkondi väärtustav kampaania, mille raames kultuuriväärtuste amet koostab neljandat aastat järjest enne 1940. aastat ehitatud elamutele värvipasse, aitab restaureerida ajaloolisi välisuksi ning muid hoonedetaile.

Tänaseks on juba üle 400 Tallinna vana maja omanikku saanud värvipassi, mis peab silmas ajaloolise kontekstiga sobivust ja vana maja eripära. 2003. aastal said kampaania raames värskendatud ilme 35 elamut.

'Vana maja korda!' kampaanial on seekord kaks peapreemia võitjat. Üks neist on Kassisabas, aadressil Koidu tänav 31 asuv 19. sajandi teisel poolel ehitatud puumaja ning hoone restaureerimise taga seisnud majaomanikud Kristel ja Frode Granaas.

Teise samaväärse preemia võitis 1932. aastal projekteeritud elamu Kalamajas, Kungla 11 ning omanik Rein Lüke. Holstingu sõnul on mõlemad hooned säilitanud oma autentse välisilme ning värvilahenduselt laitmatult keskkonnatundlikud. Mõlemad majad on oma ajastu üsnagi lihtsad tüüphooned, ent ajaloolist materjali maksimaalselt säilitades on neist saanud tõelised pärlid, mida võib julgelt samatüüpsetele hoonete renoveerimisel eeskujuks tuua.

Esimest korda annab kultuuriväärtuste amet välja ka kõige miljöösõbralikuma uusehitise preemia, mis läheb elamule aadressil Herne 9 ning maja omanikele Chris Richardsonile ja Per Häggdahlile.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing