PM: Eesti e-tiigri koha on hõivanud Läti ja Sloveenia

07. aprill 2004, 08:00

«Olen tõsiselt pettunud,» teatas maailma ühe suurima tarkvarafirma Oracle asepresident Alfonso Di Ianni hiljuti Tallinnas Eesti e-arengu kohta.

Kuni oleme oma edusamme imetlenud, on tegijateks tõusnud Läti ja Sloveenia, kirjutab Postimees.

Täpselt aasta tagasi kerkis Eesti e-edu allakäigutrepi teema korraga asjatundjate teadvusesse. Siis tunnistasid seisakut sellised korüfeed nagu Tartu Ülikooli rektor Jaak Aaviksoo, Eesti IT-ettevõtjate liidu president Andres Haamer, MicroLinki juht Allan Martinson.

Seda, et areng justkui seisaks, täheldasid ka Eesti suuremad sidefirmad, nagu Eesti Telefon ja EMT, samuti riik.

Nüüd on kurvast tõdemusest aasta möödas, aga hoolimata Tallinna vanalinna kevadisest särast ei too see Di Ianni näole naeratust. Me pole aastaga peaaegu edasi liikunud.

Di Ianni ei kohta Eestis äri ajamisest huvitatud firmasid. Kõik tegijad on kas liiga väiksed või vaesed, nokitsevad omaette kahemehefirmades, ei ela ega sure, kuid pole nõus ka jõude ühendama.

Tüüpiline Eesti innovatsiooniga tegelev firma paistab Di Iannile selline, kus on paar omanikku, kes maksavad firma tuludest majalaenu ja autoliisingut ning kellel pole mingit huvi riskida.

Teisalt on välisinvestorite jõuline tegutsemine Eestis andnud hoobi ootamatust kohast ? kiivalt kasumile mõtlevad piiritagused omanikud on arendusprojektide raha kinni keeranud või vähemalt viinud igasuguse arendamise vastavusse ärireeglitega.

Nad järgivad põhimõtet, et kui uuendusest raha tuleb, siis teeme, kui ei tule, ei tee. Seda on näha isegi nii suurte firmade nagu Hansapanga või EMT puhul.

Et e-Eesti asjad endiselt seisavad, ilmestab E-Riigi Akadeemia juht Ivar Tallo kurbade arvudega Euroopa Liidu uuringust.

Eestis on internetti ühendatud 26% kodudest, Sloveenias 46% ja T?ehhis 37%. Eesti koolides on 100 õpilase kohta 4 arvutit, ELi keskmine on 5,9 ja näiteks Lätil 5. Gümnaasiumides on olukord veel hullem, isegi Rumeenias on 100 õpilase kohta 10,4 arvutit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing