EPL: Inimesed ostavad soola kokku, justkui saabuks viimnepäev

13. aprill 2004, 07:58

Esmalt suhkur. Nüüd sool, tikud, äädikas, kruubid, makaronid ? Eesti valmistub euroliitu astumise eel justkui sõjaks.

?Inimesed on hulluks läinud,? tõdes üks Tirsi hulgilao omanikke Tõnu Samm Eesti Päevalehele. Lõuna-Eesti soolalettidel valitseb mage tühjus.

Eelmisel esmaspäeval osteti Tirsi hulgilaost päevaga 30 tonni soola ? ?rahuajal? on see kahe kuu norm. Pühade eel ühe päevaga kümme tonni soola. Eile hommikul seisis paarkümmend ootajat varavalges lao ukse taga järjekorras, et soola saada ? järgmised 14 tonni viidi minema. Neljaliikmeline pere vajab aastas umbes neli kilo soola.

Täna on soola müügil taas üle 10 tonni ja varud on peagi otsas. Ukrainast hetkel juurde pole oodata. ?Mis kõige hullem ? tikkude vastu tuntakse ka selgelt suuremat huvi!? imestas Samm.

Põlvamaal asuv Leevaku pood ootab täna nii jäme- kui ka peensoola uut kogust. ?Inimesed ostavad soola ikka kümne paki kaupa,? tõdes poe juhataja Helle. ?Mitu päeva on juba sool otsas. Peamiseks kartuseks inimestel on see, et kuna sool tuleb Venemaalt, siis uuenevate lepingutega muutub sool kallimaks.?
Kalliks on ostuhullusega sool aetud juba praegu ? viimase kuuga on soola hind kohati kaks korda tõusnud. Näiteks Narvas tõusis kilohind 1.90 kroonilt 3.50-le.

Soolaostu buum Eestis järgnes Leedus ja Lätis alanud massilisele jämesoola ostmisele. Soolaletid tühjenesid esmalt Ida-Virumaal, siis Hiiumaal ning nüüd on sool otsas ka Lõuna-Eesti poodidest.

Kokkuostuartikliks on saamas ka äädikas ja tuletikud. Kui Võru S-Marketi hulgilaos oli laupäeval äädikas eraldi suurtes kogustes alustele tõstetud ning inimesed ostsid seda mitme pudeli kaupa, siis eilseks oli ladu äädikast tühi. ?Valmistume justkui sõjaks!? toetasid nädalavahetusel kliendid üksteist. Hullunud pilguga otsiti ostukärusse panemiseks tangaineid ja makarone. Mõnes poes oli otsas ka jahu.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing