Tööpuudus on liiga madal

Tõnis Oja 14. aprill 2004, 00:00

Ehkki opositsioonilider Edgar Savisaar küsib valitsuselt, miks tööpuudus kasvab, on statistikaameti andmetel tööhõive tegelikult kasvanud alates 2001. aastast 1?1,5 protsenti aastas. Tööpuudus on aga kahanenud möödunud aastal keskmiselt 10, viimases kvartalis aga 9,3 protsendini.

Samas tundub, et Eesti majanduse jaoks ei ole probleem mitte enam tööpuudus, vaid selleks on kujunemas või juba kujunenud tööjõupuudus. Kvaliteetse tööjõu puudumisest on räägitud juba aastaid ning seda teadvustatakse päris hästi. Aga paljud ettevõtjad räägivad juba ammu sellest, et mitte kusagilt pole saada ka kõige tavalisemaid töötajaid, kelle väljaõpe pole keeruline.

Paljud analüütikud loevad minimaalseks tööpuuduseks 4?5 protsenti, millest alla langemine mõjub juba halvasti efektiivsusele. Teisisõnu tähendab see seda, et liiga madala töötuse korral saaksid tööd isegi need, keda oleks õigem tööst eemale hoida. Eestis on see piir kindlasti kõrgem kui vanades tööstusriikides, sest paljudele tööealistele käib turumajandusele üleminek üle jõu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:21
Otsi:

Ava täpsem otsing