Telekom ja TeliaSonera suutsid üllatada

Romet Kreek 15. aprill 2004, 00:00

Eesti Telekom üllatas pärast eilse börsipäeva lõppu suure dividendiga, täna avaldatakse esimese kvartali tulemused.

Eesti Telekomi nõukogu teeb ettepaneku maksta läinud majandusaasta eest 8 krooni dividendi aktsia kohta ehk kokku 1,1 mld krooni. See tähendaks mullusega võrreldes dividendi 33protsendilist tõstmist. Eilse sulgemishinna alusel teeb see, juhul kui aktsionärid dividendi kinnitavad, aktsia dividenditootluseks 6,5 protsenti. Sellise dividenditootlusega on aktsia Eesti turul konkurentsitult parim. Eesti Telekomi dividendidest läheks TeliaSonerale ligi 540 mln krooni ja riigikassale 300 mln krooni.

Eilse päevakangelase aktsia hind langes 0,89 protsenti, 122,36 kroonile 7,2 mln kroonise käibega.

Eile õhtul üllatas TeliaSonera pakkumisega Eesti Telekomi aktsionäridele. TeliaSonera pakub 111,30 krooni Eesti Telekomi A-aktsiate eest ehk üheksa protsenti alla aktsia turuhinna. Tavaliselt tehakse siiski pakkumised üle turuhinna, kui soov ettevõtet börsilt ära viia on tõsine. Paistab, et TeliaSonera on siiski esialgu tõsiselt huvitatud vaid riigi osaluse omandamisest. Vaevalt, et suur osa aktsionäre on nõus aktsiad oluliselt alla eilse turuhinna loovutama. Tegelikult otsustab Eesti Telekomi börsilt äraviimise üks analüütik, kes annab heakskiidu või leiab, et pakkumine on liiga madal. Tegu on Fidelity analüütikuga, kelle hinnagu alusel käituvad ilmselt sama fondihaldusfirma fondijuhid.

Ühe tundmatuks soovida jäänud Eesti analüütiku sõnul kuulub Fidelity fondidele üle kümne protsendi Eesti Telekomi aktsiatest ehk umbes pool vabas ringluses olevatest aktsiatest. Ilma Fidelity nõusolekuta ei saa firmat börsilt ära viia, kuna selleks peaks tuumikinvestori TeliaSonera käes olema üle 95% aktsiatest.

Kes spekuleerisid ja ostsid Eesti Telekomi aktsiat lootuses, et tuleb eilsest sulgemishinnast oluliselt kõrgema hinnaga pakkumine, on ilmselt lähiajal aktsiaid müümas. Kuigi aktsia dividend on soodne, ei pruugi börsilt ettevõtte äraviimise õnnestumisel dividendi tuleval aastal enam saada, kuna sellisel juhul toimiks sundpakkumine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing