Marc Faber soovitab investeerida tuntud varadesse

Romet Kreek 16. aprill 2004, 00:00

1991. aastal Eestit ja Lätit külastanud Faber investeeris Hansapanga aktsiasse, mille ta müüs enne suurt kukkumist maha.

?Kui ma elaks Eestis, investeeriks ma Baltikumi,? ütles Marc Faber intervjuus Äripäevale. ?Aasiasse on teil raske investeerida seoses teadmiste vähesusega Aasia kohta. Lisaks ostaks ma suhkrut, kohvi ja apelsinimahla.?

Kinnisvaral on tendents pikaajaliselt kallineda, osalt on selle põhjuseks rahvaarvu kasv, kuid eksisteerivad probleemid omandiõigusega. Kinnisvara Londonis on olnud tuhande aasta jooksul hea investeering, kuid maades, kus kommunistid valitsesid 20. sajandil, kaotasid inimesed kinnisvara ja sageli ka oma elu.

See, et aktsiad tõusevad pikaajaliselt, on müüt. Palju rohkem on olnud firmasid, mis on läbi kukkunud kui neid, mis on olnud edukad. Paljusid aktsiaturge enam ei eksisteeri. Mõelge näiteks Venemaa aktsiaturule 1918. aastal. Kvaliteetaktsiate ostmine ja hoidmine on üliohtlik reegel. ?Tänased liidrid ei pruugi olla homsed liidrid,? kirjutas Faber kodulehel. ?Ärge unustage Xeroxit, Polaroidi, Memorexi, Digital Equipmenti, Burroughsi, Control Datat, mis olid 1973. aastal liidrid. Kus nad on täna? Kui nad pole pankrotis, siis on nende aktsiad madalamal kui 1973. aastal.? Parim investeering on sageli see, mis jäi tegemata. Tõeliselt hea investeeringu leidmine, mille väärtus sajakordistub aja jooksul, on sama raske, kui leida nõela heinakuhjast. Suurem jagu kuumi soovitusi, aktsiaid, mida kindlasti peab ostma, ja suurepäraseid võimalusi pöörduvad täielikeks õnnetusteks. Seetõttu soovitab guru teha väga vähe, kuid hoolikalt analüüsitud ja läbikaalutud riskide ja võimaliku teenistuse alusel investeerimisotsuseid.

?veitsis sündinud, Hongkongis kontorit pidav ja Tais elav investor soovitab investeerida enesesse. ?Tänane ühiskond kummardab raha. Kuid parimad investeeringud võivad olla enda haridusse, aega, mida veedate nendega, keda armastate, või oma töösse. Samuti raamatutesse, mis avavad teile uusi ideid ja lasevad teil näha asju erinevates perspektiivides,? kirjutab Faber.

Oma raha on Marc Faber paigutanud kinnisvarasse Aasias, äridesse, võlakirjadesse, natuke toorainesse, kuid üldiselt hoiab ta oma vahendeid väga likviidsena. Ta ei soovita eriti pöörata tähelepanu tema enda varade jaotusele, kuna ta pole eriti huvitatud rahast, välja arvatud nii palju, et säilitada oma vabadust öelda ja kirjutada seda, mida ta tahab. Ta annab välja investeerimisväljaannet The Gloom, Boom & Doom Report.

Ja lõpetuseks ? sellist investeerimisreeglit pole, mis töötaks alati, kirjutab Faber oma tähelepanekutes investeerimise kohta.

?Kui oleks üks reegel, mis töötaks alati, siis oleks kõik selle reegli järgijad rikkad,? ütles Faber. ?Ainus asi ajaloos, mis on konstantne, on rikkusepüramiid, kus tipus on väga vähe rikkaid inimesi ja all palju vaeseid inimesi. Isegi parimad reeglid muutuvad aega-ajalt.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing