Gea Velthut-Sokka • 15. aprill 2004 kell 10:02

Riigikogu moodustab viljavarguse komisjoni

Riigikogu arutas täna Isamaaliidu ettepanekut moodustada Riigikogu uurimiskomisjon riigi viljareservi kadumise uurimiseks.

Vastavalt Isamaaliidu eelnõule oleksid moodustatava komisjoni eesmärkideks riigi viljareservi kadumise asjaolude igakülgne ja täielik väljaselgitamine ning ettepanekute tegemine riigireservide säilitamise tagamiseks, kirjutas Isamaaliit pressiteates.

Riigikogu otsustas, et fraktsiooni nimetavad oma esindajad komisjonis 29. aprilliks. Eelnõu kohaselt on igal erakonnal komisjonis üks esindaja. Komisjoni esimees ja aseesimees loobuksid pärast komisjoni valimist palgalisast.

Eelnõud Riigikogu ees kaitsnud Isamaaliidu fraktsiooni aseesimees Andres Herkel rõhutas, et Eesti Vabariigi strateegilise viljareservi suure osa kadumine kahest erakätes olevast viljasalvest on rängimaid tagasilööke Eesti kui õigusriigi rahvusvahelisele mainele ja usaldusväärsusele.

?See on eriti häbiväärne vahetult enne Euroopa Liitu ja NATO-sse astumist, kuhu pääsemiseks Eesti on teinud palju aastaid jõupingutusi, et tõestada end tänastele partneritele läbipaistva, korruptsioonivaba, seaduskuuleka, riigi ja erahuvide lahususele rajaneva ühiskonnana. Kahjustatud on ka Eesti riigi usaldusväärsus meie endi kodanike silmis, kellele riiklikud reservid peavad andma kindlustunde riskide ja loodusõnnetuste suhtes?, ütles Herkel.

Isamaaliit on seisukohal, et kogu riigi usaldusväärsust kõigutanud skandaali lahendamist ei saa jätta üksnes täitevvõimule. Kuna vargused ja kuritarvitamised puudutavad otseselt rahva raha, siis on Riigikogu kui kõrgeima rahvaesinduse otsene kohus orienteeruda olukorras, luues selleks sõltumatu uurimiskomisjoni kõigi Riigikogus esindatud erakondade osavõtul, et aidata kaasa täieliku selguse saamisele skandaali põhjuste ja mehhanismide suhtes ning töötada välja ettepanekud selliste olukordade ärahoidmiseks tulevikus.

Hetkel kuum