Valitsus tahab Eesti Telekomi eest preemiat

Heidit Kaio 16. aprill 2004, 00:00

Mõlemad osapooled on asunud jäigale positsioonile. TeliaSonera teatas, et ei kavatse oma pakkumist suurendada. Valitsus ootab, et TeliaSonera maksab turuhinnale lisaks preemiat. ?Kui TeliaSonera tahab konsolideerida üht ettevõtet, peab ta valmis olema maksma preemiat,? ütles rahandusminister Taavi Veskimägi.

TeliaSonera pakkus üleeile Eesti Telekomi aktsiate ostuhinnaks 111,3 krooni, sama päeva turuhind oli 122,36 krooni, kuid see langes eilse päeva jooksul 119,54 kroonile. Eesti riik teeninuks 27,2protsendilise osaluse müügist 4,2 miljardit krooni.

Valitsusel on TeliaSonera pakkumise hindamiseks võimalus kasutada konsultatsioonifirma McKinsey antud tehnilist valemit. Veskimägi ütles, et riigil on hea ettekujutus sünergialisest mõjust, mis TeliaSoneral tekib, samuti sarnastest tehingutest, mis on tehtud Kesk- ja Ida-Euroopas.

Rahandusministri sõnul on ta TeliaSoneraga mitmeid kordi arutanud võimalikke arenguid. ?Valitsus on läbirääkimistel minu kaudu väljendanud ootusi, mis pole kajastunud avalikus pakkumises,? ütles Veskimägi.

Opositsioonipoliitikutest leiab osa, et valitsusele tuleb otsuse tegemiseks anda töörahu aega. ?Valitsus ei tohiks lasta endale külma teha,? ütles sotsiaaldemokraat, endine sotsiaalminister Eiki Nestor. ?Soovitaks rahandusministril hoida kindlat liini.?

Endine majandusminister, isamaaliitlane Toivo Jürgenson: ?Võimalik ostja ei peaks kuidagi tajuma, et valitsus on müügisurve all?. Jürgenson ütles, et üldise põhimõttena tema soovitaks valitsusel telekommunikatsiooni sektorist välja astuda. ?Olulised sammud turu avamisel on tehtud ja valitsusel pole mõtet jätkata nii regulaatori kui ka omaniku rollis,? ütles Jürgenson.

Erineval seisukohal on Keskerakond, kelle hinnangul ei tohiks ettevõtet müüa. ?Kana, mis muneb kuldmune, pole mõtet maha müüa,? vahendas Evelyn Sepp Keskerakonna seisukohta. Ta lisas, et igal aastal saab riik osalusest Telekomis lisaks dividendidele ka tulumaksu kokku ligi pool miljardit krooni aastas. ?Arvestades trende ja turu arengut ning kasvupotentsiaali, oleks müügiotsus lühinägelik ja hetkekasu silmas pidav,? ütles Sepp.

Vastavalt seadusele on TeliaSoneral aega pakkumise uuendamiseks 42 päeva. ?Meie eesmärk pole TeliaSonerga kakelda,? ütles rahandusminister Taavi Veskimägi.

10. mail lõpeb Eesti Telekomi aktsionäride vaheline leping, millega valitsusel kaovad eelised, mis annab kuldaktsia. Veskimägi sõnul on riigil ettekujutus, kuidas riik võiks käituda pikaajalise investorina ja kuidas dividende teenida.

?Eesti börsile on see samuti hea, kui aktsiaga kauplemine jätkub,? ütles Veskimägi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing