Ülo Toomsalu • 16. aprill 2004 kell 6:39

SLÕL: ostubuum kergitab iga päev suhkru hinda

Ostubuum pani poodnikke suhkru hinda tõstma juba enne Euroopa Liiduga ühinemist.

Suhkrukilo eest küsitakse praegu ligi kolm krooni rohkem kui nädalapäevad tagasi.

Ostubuum märgatavalt vähenenud pole. Paljudes poodides on otsas ka sool. Samuti ostetakse varuks tangaineid, riisi, tatart, äädikat ja isegi tuletikke, kirjutab SL Õhtuleht.

Veel kaks nädalat tagasi maksis kilone pakk suhkrut kauplustes kas 4.70 või 4.90. Nüüd on hind peaaegu iga päev kerkides jõudnud seitsme krooni ligi. Viimati oli suhkur nii kallis aastapäevad tagasi.

Stockmanni «Hullude päevade» kampaania ajal maksis suhkrukilo isegi 4.50. Ühe päevaga sai odav kraam otsa.

Citymarket - kauplused Tallinnas, Tartus ja Pärnus - on aprilli teise poolde plaaninud nn. euronädala. Poesaali vahekäikudesse on aluste peale sätitud toiduained, mis mais tõenäoliselt kallinevad - suhkur, jahu, kaerahelbed, sool ja riis.

Viljandi Kaares Hulgi müügijuht Triin Tasane ütles ajalehele Sakala, et suhkrut ostetakse isegi tonn korraga. Soola võetakse 10-20 kilo kaupa.

Tartu hulgimüügifirma Antomin müügidirektor Kalle Jaarmann ütles, et neil maksab suhkrukilo praegu 6 krooni (pluss käibemaks). «Nõudlus on suur,» kinnitas ta. Antomini ladu on suhkrust peaaegu tühjaks ostetud ja soola on müüdud mõne kuuga terve aasta ports.

«On olnud hetki, mil suurtes supermarketites pole enam tükksuhkrutki müügil,» rääkis Jaarmann. «Suhkruturul on praegu hüperinflatsioon, hind kerkib päevadega. Ükski kokkulepe ega lubadus ei pea.»

Jaarmanni sõnul maksab suhkrukilo alates 1. maist vähemalt 13 krooni pluss käibemaks. Sellele tuleb veel lisada kaupluse juurdehindlus. Ka riisi ja tatra hind tõuseb. Riis hakkab laost müües maksma 12 krooni (pluss käibemaks).

Jaarmanni meelest ei talita inimesed, kes toiduaineid varuvad, sugugi rumalasti: «Kui enne räägiti, et kallineb ainult suhkur, siis see on jama jutt. Tegelikult tõusevad kõik hinnad.»

Hetkel kuum