Nokia vilets väljavaade kukutas aktsia hinda kümnendiku võrra

Annika Matson 19. aprill 2004, 00:00

Nokia prognoosib, et teise kvartali käive võib jääda alla eelmise aasta teise kvartali 7,02 miljardi euro (109,8 mld krooni) suurusele käibele, sest turuosa kahaneb jätkuvalt.

Kasumit aktsia kohta prognoosib Nokia teiseks kvartaliks 13 ja 15 sendi vahele. Analüütikud ennustasid kasumiks aktsia kohta 18 euro senti. Möödunud aasta teise kvartali kasum oli 13 senti aktsia kohta, mis aga sisaldas Nokia võrguüksuse restruktureerimiskulu 6 senti aktsia kohta, teatas Nokia.

?Nokia teise kvartali väljavaade valmistas tõelise pettumuse,? ütles Nordea Securitiese vanemanalüütik Janne Rantanen. ?Tulin just paari nädala eest Eestist ja nägin, et ka teie noored kasutavad põhiliselt LG ja Samsungi klapiga mobiiltelefone,? ütles Rantanen. ?Nokia on tähelepanuta jätnud keskmise kliendi vajadused ning suunanud jõud kõrgtehnoloogiliste seadmete pikaajalisse arengusse, mis nüüd hakkab kätte maksma,? ütles ta.

Rantaneni andmetel kaotab Nokia kiiresti turuosa. Selle aasta lõpuks ootab ta, et Nokia turuosa on allpool 38 protsenti. Esimeses kvartalis oli Nokia turuosa ligi 35 protsenti. ?Nokia probleemiks on see, et nad keskenduvad liiga palju homsele tehnoloogiale ega mõtle tänasele,? toonitas ta veel kord.

Rantanenil on hetkel Nokia soovitus ja hinnasiht ülevaatamisel. Viimane soovitus, mis anti enne esimese kvartali käibehoiatust, oli ?osta? ja hinnasiht 18 eurot. ?Väga negatiivseid üllatusi ma Nokia puhul enam ei näe ning hetkel on aktsial tugev tõusupotentsiaal,? ütles Rantanen.

Ka FIM Securitiese analüütik Jussi Hyoty on Nokia teise kvartali prognoosides väga pettunud. Aasta lõpuks ootab ta Nokia turuosaks 35%. Tema sõnul langeb mobiiltelefonide kasumimarginaal pidevalt. Nokia loodab, et firma mobiiltelefonide müük ja marginaalid paranevad, kui firma aasta lõpu poole uute toodetega välja tuleb.

Hyoty sõnutsi on ka Nokia juhi Jorma Ollila eesmärk taastada pikaajalises perspektiivis 40%ne turuosa võimalik, seda siiski kahe kuni kolme aasta jooksul.

Hyoty soovitus ja hinnasiht on hetkel samuti ülevaatamisel. Viimati soovitati aktsiaid koguda ja hinnasiht oli 16 eurot.

Kõige enam napsavad Nokia turuosa konkurendid Samsung Electronics, LG Electronics ja Siemens AG.

Maailma suuruselt kolmas mobiiltelefonide tootja Samsung tõstis eelmisel nädalal oma müügiprognoosi kogu selleks aastaks enam kui 65 miljoni telefoni võrra.

Samsungi kontserni andmetel on kasvanud nõudlus värviliste ekraanidega mobiiltelefonide, kaameraga telefonide ja klapiga mobiiltelefonide järele.

Samsung teatas reedel, et nende esimese kvartali kasum kolmekordistus, mis tõi neile kõigi aegade suurima kvartalikasumi.

Nokia esimese kvartali käive ja kasum ühtis ülemöödunud nädala teisipäeval avaldatud prognoosidega, siis anti kasumi- ja käibehoiatus. Nokia esimese kvartali käive ulatus 6,6 mld euroni ehk oli 2% madalam kui aasta eest. Kasum aktsia kohta ulatus 0,17 euroni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing