Peeter Raidla • 19. aprill 2004 kell 10:20

EL toetas põllumajandussaaduste turukorraldussüsteemi arendamist Eestis

Euroopa Liiduga ühinedes käivitub alates 1. maist Eestis ELiga ühtne turukorraldus, teatas PRIA.

Turukorraldussüsteemide ettevalmistamiseks algas 2002. aasta 24. septembril PHARE projekt 'Turukorraldussüsteemide arendamine', projekt lõpeb tänavu 23. aprillil.

Projekti kogumahuks oli 2 miljonit eurot ehk 31 miljonit krooni millest Euroopa Liit tasus 24 miljonit ja Eesti riik 7 miljonit krooni. Projekti investeeringute osa oli 22 miljonit krooni (laboriseadmed, arvuti riist- ja tarkvara jm) ning nõuandele ja koolitusele kulus 9 miljonit krooni.

Projekti partnerriikide Hollandi, Taani, Soome ja Suurbritannia ekspertide poolt nõustati ja koolitati Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ameti (PRIA) ja teiste Eesti riigiasutuste (Põllumajandusministeerium, Maksu- ja Tolliamet, Veterinaar- ja Toiduamet, Põllumajandusuuringute Keskus) ametnikke erinevate EL-i põllumajandussaaduste turukorraldusmeetmete ettevalmistamise alal. Peamisteks valdkondadeks olid kaubandus, teravilja sekkumiskokkuost, piima ja lihatoodete eraladustamine ja sekkumiskokkuost, piimatoodete käitlemistoetused ja akrediteerimine.

ELiga liitudes on turukorralduse raames võimalik põllumajandustootjatele stabiilsete hindade tagamiseks rakendada piimatoodete ja teravilja sekkumiskokkuostu, liha, või ja koore eraladustamist ja piimatoodete kasutamistoetusi. Põllumajandussaaduste ja -toodete ekspordi või impordi puhul Euroopa Liitu mitte kuuluvate riikidega tuleb taotleda PRIAst litsents. Põllumajandustoodete eksportimisel väljapoole Euroopa liitu hakatakse teatud toodete puhul maksma eksporditoetust.

Hetkel kuum