Kandidaatriikide valuutad ohu all

Raivo Sormunen 20. aprill 2004, 00:00

Kümne 1. mail Euroopa Liiduga liituva riigi valuutad võivad sattuda spekulantide surve alla, hoiatas nädalavahetusel Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupanga (EBRD) iga-aastasel koosolekul filantroop George Soros.

Sorose juttu võib tõsiselt võtta, kuna tegemist on valuutaspekulandiga, kes sundis Briti valitsust 16. septembril 1992. aastal tagasi tõmbuma Euroopa vahetuskursimehhanismist (ERM) ning teenis sellega miljard naela tulu.

Naela hoidmiseks pani Suurbritannia käiku umbes 4 miljardi naela eest reserve.

Sorose sõnul peaks uued liikmesriigid oleme nii vähe kui võimalik uues ERM-süsteemis ja kindlaks määratud valuutakoridoris. Uued liikmesriigid, kes soovivad sujuvalt Euroopa ühisrahaga ühineda, peaks ERM-2 süsteemis olema vähemalt kaks aastat.

Esimesed ERM-2 süsteemiga liitujad peaks Eesti kõrval olema Läti, Leedu ja Sloveenia. Esimesi eurole üleminejaid võib oodata kõige varem 2006. aastal.

Küsides, kas liituvate maade välisvaluutasid võivad haavata spekulatiivsed rünnakud, vastas Soros, et need on haavatavad juba praegu.

?Ungari on kannatanud eriti valuuta ebastabiilsuse pärast. Sama võib öelda Poola kohta. Kui nad ühinevad ERM-2ga, muutuvad nad stabiilsemaks, välja arvatud juhul, kui on oht, et valuutadega hakatakse kauplema ERMi poolt määratud kauplemiskoridorist väljas.

ERM-2 süsteemi alusel seotakse eurotsooniga liituda sooviva riigi valuuta kurss mitmepoolsete välisvaluutaläbirääkimiste käigus euroga.

ERM-2 etapis viibides peavad kandidaatriigid hoidma oma rahvusvaluuta euro suhtes stabiilsena ? nii nagu Eesti on hoidnud krooni euro suhtes (enne seda Saksa marga suhtes) stabiilsena juba aastaid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:22
    Otsi:

    Ava täpsem otsing