USA intressid tõusuteel

Sirje Rank 20. aprill 2004, 00:00

Spekulatsioonid, et USA laenuintressid hakkavad 45 aasta madalaimalt, 1% tasemelt tõusma, said uut hoogu USA märtsikuu inflatsiooni- ja tööpuuduse numbritest, mis ületasid Ühispanga turuanalüüsi divisjoni direktori Sven Kunsingi sõnul ?ka kõige salajasemad ootused?. Täpsemaid vihjeid oodatakse USA keskpanga juhilt Alan Greenspanilt homme, kui ta annab ülevaate USA majanduse seisust.

Euroopas ja Eestis USA laenuintresside tõus niipea siiski laenude kallinemist ei too, kinnitasid eile nii Kunsing kui ka Hansapank Marketsi makroanalüütik Maris Lauri. Trendi muutusest oleks muretsemiseks ehk põhjust neil, kes on laenu võtnud ?taluvuse piiril?. Üldjuhul peaks intressimaksete kasvu korvama prognoositav palkade tõus, ütles Lauri.

Kõige varem prognoositakse Euroopa laenuintresside tõusu selle aasta lõpus. Värskes maailmamajanduse ülevaates World Economic Outlook, mis jõuab avalikkuse ette homme, soovitab Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) Euroopa Keskpangal majanduskasvu kiirendamiseks aga hoopis laenuintresse alandada. Kasvu prognoosib IMF eurotsoonis tänavu 1,9% ja tuleval aastal 2,5%, vahendas Bloomberg. USA majanduskasv on IMFi prognoosis tänavu 4,6%.

Samas raportis hoiatab IMF USA laenuintresside kiire tõusu eest, mis võib üles viia ka teiste riikide intressid ja pidurdada majanduskasvu. Fond hoiatab, et USA keskpangal tuleb maailmamajandus USA laenuintresside tõusuks ette valmistada, ?et vältida vapustusi USA ja välismaa finantsturgudel.? Intresside tõusust kardetakse tagasilööke kinnisvara- ja aktsiaturgudel, kus odav laenuraha on hinnad üles ajanud.

Läinud aastal oli maailmamajanduses üks peamisi hirme deflatsioon ehk üldine hinnalangus. USA märtsikuu majandustulemused näitasid inflatsiooni uut elujõudu. Tarbijahinnad, kuhu pole sisse arvatud kütuse- ja toiduainete hindu, kasvasid veebruariga võrreldes 0,4%, ületades prognoositu kahekordselt. Aasta taguse ajaga võrreldes on tarbijahinnad esimese kolme kuuga kasvanud USAs 2,9%. Oodatust suurem oli ka eratarbimine, mis kasvas märtsis 1,8%. Uute töökohtade arv suurenes 308 000 võrra, mis oli nelja aasta kõrgeim näitaja.

Need on vaid ühe kuu numbrid, kuid analüütikud on üksmeelel, et USA majandus kasvab tänavu jõudsalt. Raskem on ennustada, kuidas laheneb USA rekordilise eelarvedefitsiidi probleem. Prognoosi järgi kasvab defitsiit septembris lõppeval eelarveaastal 521 miljardile dollarile. Sarnased situatsioonid ajaloos on viinud inflatsiooni kiirenemisele ja intresside tõusule.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:22
    Otsi:

    Ava täpsem otsing