Transiidi kallinemine vähendab kasumit

Sirje Niitra 21. aprill 2004, 00:00

Sadamaoperaatorite liidu tegevjuhi Ago Tiimani sõnul mõjutab transiidiketi ühe lüli, milleks infrastruktuuri kasutamine on, kallinemine kogu transiidi hinda, aga transiidikoridoride osas on Läänemere piirkonnas praegu väga terav konkurents. Kaubasaatjad võivad sel juhul hakata otsima odavamaid teid ning lätlased ja soomlased rõõmustavad, lisas ta. Tiimani sõnul vajaks saadavad tulud-kulud hoolikat analüüsi: ?Katsetamine on ohtlik, sest riskid on suured.?

Pakterminali juhatuse esimees Sulev Loo ütles, et ta on oma klientide ees üsna rumalas olukorras: ?Mai on kohe käes, aga ma ei tea, kas käibemaks tuleb transiidile või infrastruktuurile või mõlemale või ei tule üldse. Oma Venemaa partneritele anname jälle narrimiseks põhjust,? kirjeldas ta olukorda.

?Transiidi käibemaksustamine oleks jõuline samm, mis kindlasti suunaks osa kaupu Eestist naaberriikidesse, sest Lätis, Leedus ja Soomes transiiti ei käibemaksustata,? ütles Eesti Raudtee tegevdirektori kohusetäitja Riivo Sinijärv.

Transiidiassotsiatsiooni tegevjuht Andrus Kuusmann olukorda nii mustades värvides ei näinud ja ütles, et tegu on uue seaduse tõlgendamisega. Ükski Eestis transiidiga tegelev raudteefirma praegu infrastruktuuri kasutamise tasu ei maksa ja kui ka maksaks, saaks käibemaksu riigilt tagasi. Probleem tekib tema sõnul siis, kui siinne firma peab esitama arve Venemaal raudteeoperaatorile, sest siis tuleb lisada käibemaks 18% ja Venemaa firmal puudub võimalus seda tagasi küsida.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium muudatust ei toeta. Minister Meelis Atonen ütles, et tema arvates pole praegu mõistlik raudteeinfrastruktuuri kasutamist transiitvedudel käibemaksustada, nagu sätestab Riigikogus arutusel olev seaduseelnõu. ?Kuna meie naabrid seda ei tee, kahjustaks selline samm meie konkurentsivõimet,? lisas ta.

Rahandusminister Taavi Veskimägi ütles, et ministeerium analüüsis, kuidas maksustatakse transiitvedude korraldamist naaberriikides ning leidis, et Soome ja Lätiga võrdsete konkurentsitingimuste tagamiseks tuleb Eesti-sisene transiitvedu vabastada käibemaksust. Samas avaldas ta arvamust, et kavandatavast korrast laiem maksuvabastus, mis puudutab raudtee kasutamist, ei ole õigustatud, sest annaks ühele sektorile liigselt eeliseid.

Käibemaksuseaduse muutmise eelnõu kohaselt vabastatakse välistransiidil oleva kauba Eesti-sisene vedu. Uus käibemaksuseadus vabastab transiitveod käibemaksust ainult juhul, kui osa sellest toimub ühendusevälises riigis. Kui näiteks vedur haagib vagunid taha Narvas ja sõidab Narvast Muugale, on see Eesti-sisene vedu, mis läheb uue seaduse alusel käibemaksuga maksustamisele kui täielikult Eestis toimuv vedu. Raudteeinfrastruktuuri tasu ei võimalda eurodirektiiv ära jätta, sest teenus on seotud Eestis asuva kinnisasjaga ja tuleb seega ka maksustada Eestis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:22
    Otsi:

    Ava täpsem otsing