Jetijuhi tunnistus muutub kohustuslikuks

21. aprill 2004, 15:00

Veeliikluse ohutuse tagamiseks on kõigil jetisõitjatel kohustus läbida spetsiaalne koolitus ja sooritada jetijuhi eksam.

Ilma vastava tunnistuseta on jetiga merel ja laevatatavatel sisevetel sõitmine keelatud, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Käesolevast aastast kehtima hakanud majandus- ja kommunikatsiooniministri määrus sätestab jeti ohutu kasutamise ja jetijuhi ettevalmistamise nõuded.

Jetijuhi tunnistuse taotlemiseks tuleb eelnevalt läbida spetsiaalsed koolituskursused või omandada vajalikud teoreetilised teadmised iseseisvalt. Esmaste sõiduoskuste harjutamiseks on kohustuslik osaleda vähemalt kahe tunni ulatuses jetisõidu praktilisel koolitusel vastavat kvalifikatsiooni omava isiku järelevalve all.

Peale koolituse ja eksami edukat läbimist saab jetijuht tunnistuse, mis annab talle õiguse sõita jetiga merel ja laevatatavatel siseveekogudel. Jetijuhi tunnistusi saavad väljastada vaid koolitajad, kes on oma õppekavad kooskõlastatud veeteede ametiga.

Krediitkaardi suurusele veekindlale plastikule trükitud jetijuhi tunnistusele kantakse selle omaniku isikuandmed ja foto. Jetijuhi tunnistusena kehtib ka mistahes kategooria väikelaevajuhi tunnistus.

Jetisõitja on kohustatud esitama juhtimisõigust kinnitava tunnistuse järelevalvet teostavatele ametiisikutele, kelleks on näiteks piirivalve, toll, keskkonnainspektsioon ja veeteede amet.

Enne jeti kasutamist on selle juht kohustatud tutvuma sõidupiirkonnas kehtivate eeskirjadega, ilmateatega ja veekogul valitsevate reaalsete ilmaoludega. Jetiga võib liigelda veekogul vaid valgel ajal. Piiratud nähtavuse tingimustes, näiteks udu või vihmasaju korral tuleb valida liiklemiseks ohutu kiirus ning püsida kalda nähtavuspiirides. Kõik jetisõitjad peavad kandma päästeveste.

Jetiga sõitu tuleb vältida kalda lähedal kohtades, kus see häirib teisi veekogu kasutajaid. Merel on kaldale ja mis tahes objektile lähemal kui 100 meetrit jetiga liiklemiseks sätestatud määruses kiirusepiirang 8 sõlme.

Jetisõitu reguleeriva määruse väljatöötamisel osales ka Eesti Jeti- ja Mootorkelgu Liidu president Paap Kõlar.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing