Soomel on tööle tahtjaile reeglid paigas

Sirje Rank 22. aprill 2004, 00:00

Soome tööle soovijaid ELi uutest riikidest ootab kaheaastane üleminekuaeg. See on otsustatud ning Soome uus välismaalaste seadus koos üleminekuaega käsitleva osaga on Soome parlamendis viimasel ringil. 1. maiks on seadus jõus, kinnitasid eilsel pressikonverentsil Soome ametkondade esindajad.

Põhitingimus Soomes töötamiseks on, et samale kohale pole Soomes sobivat tööjõudu ning et töösuhte tingimused on kooskõlas Soome kollektiivlepingute ja teiste tööturu tingimustega. Elamisluba ei ole vaja, küll aga peab olema tagatud Soomes toimetulek.

Mingeid piiranguid ei tule teenuste pakkumisele ehk näiteks renditööjõule, sest Soome endale sellist võimalust ELi liitumislepingus ei reserveerinud. Samuti pääsevad ka teenuseid pakkuvad Eesti FIEd Soome teenuste turule selle kitsendusega, et tegemist peab n-ö olema ajutise töösuhtega, ütles Soome tööministeeriumi ametnik Olli Sorainen. Piiri ületamiseks piisab ID-kaardist või passist, teenuste osutamise tõestamiseks pole vaja esitada isegi töölepingut.

Soome tööturu reeglite järgimist hakkab jälgima Soome siseministeeriumis loodud töösuhete järelevalve üksus.

Praegu elab Soomes umbes 12 000 Eesti kodanikku, kuid see ei ole seal töötavate eestlaste arv. Neid on Olli Soraineni hinnangul ajutise tööloaga umbes 1000, hooajatööde ajal, nagu suvised marjakorjamised, ca 3000. Erilist tööjõu tulva Eestist 1. mai järel Soome ametkonnad erinevalt Soome ametiühingutest ei ennusta.

Erinevalt Rootsist ei karda Soome oma sotsiaalkindlustussüsteemi pärast. Soome tööd otsima läinud Eesti kodanik ei saa registreeruda tööbüroos ega oma õigust töötu abirahale. Reeglina eeldavad toetused riigis pikemaajalist elamist, kinnitati pressikonverentsil.

Rootsis seevastu pole selgust, kas üldse ja millised piirangud uutest liikmesriikidest saabuvale tööjõule tulevad. Teisipäeval jooksid sotsiaaldemokraatide kõnelused teiste parteidega liiva ning nii pole valitsuse ettepanekutel piisavat toetust. Parlament hääletab üleminekuaja kehtestamist tuleva nädala kolmapäeval. Svenska Dagbladet prognoosis eile, et parlament lükkab ELi uute liikmesriikide erineva kohtlemise ettepaneku tagasi, ehkki osa parteisid oleks leppinud leebemate reeglitega. Valitsuse kava järgi tuleks Rootsis töötamise luba taotleda oma kodumaal, elamiskoht peab olema enne Rootsi sõitmist, töötamise tingimused vastama Rootsi tööturu tingimustele ja palk olema äraelamiseks piisav. Parema vastuvõtu teistelt parteidelt sai sotsiaaldemokraatide ettepanek kehtestada rangemad nõuded tööle värbajatele. Nii on ettepanek Rootsi renditööjõudu vahendavad firmad ametlikult atesteerida ning anda ametiühingutele võimalus kontrollida palgatingimusi ka aü-dega liitumata firmades. Samuti on ettepanek panna peatöövõtjad vastutama palga- ja sotsiaalkindlustuse tingimuste eest ka alltöövõtjate hulgas. Rootsi peaminister Göran Persson usub siiski, et üleminekuaeg tuleb.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing