Linnapea Edgar Savisaar tegi avalduse linna finantspoliitika kohta

22. aprill 2004, 12:54

Tallinna linnapea Edgar Savisaar tegi avalduse linna finantspoliitika kohta, milles kinnitab et linnas pole mingisugust kriisi.

Järgneb linnapea avaldus:

Res Publica fraktsiooni avaldus selle kohta, nagu oleks Tallinna linn finantskriisis, ei toetu mitte numbritele ega kainele mõistusele, vaid pahatahtlikule fantaasiale. Tallinna linna kontol oli ka tänahommikuse seisuga 87 miljonit krooni. Tallinnast on finantskriis niisama kaugel kui viimsepäeva laupäev!

Tallinna linna kodanikes püütakse juba mõnda aega tekitada asjatut paanikat, nagu ei jätkuks Tallinnal raha kulutusteks sotsiaalvallas. Tegelikkuses on Tallinna linn korduvalt teinud oma arvelt väljamakseid isegi riiklikeks sotsiaalkulutusteks, kui riigikassast ei ole selleks ette nähtud rahasid laekunud. Meie arvepidamine on nii korraldatud, et meil jätkub ka raskemateks päevadeks.

Tallinna linn on viimastel aastatel loonud tugeva sotsiaaltoetuste süsteemi.
Möödunud aastal said enam kui kolme tuhande lapse vanemad linnalt täiendavaid sünnitoetusi ligi 16 miljoni krooni ulatuses.

Tuhandele kooliminevale lastele maksti ranitsatoetusi viis miljonit krooni.

Üheksakümmend üks tuhat Tallinna eakat inimest on saanud pensionilisa hinnatõusude kompenseerimiseks 45 ja pool miljonit krooni.

Samal ajal ei ole valitsus suutnud sotsiaalvallas enamat, kui kehtestada ühiskonnas ebavõrdsust süvendav vanemahüvitis, mille järgi väikestel lastel tehakse vahet juba sünnist saati ning millest võidavad kõige enam need, kes on kõige rikkamad.

Edukas on olnud Tallinnas alustatud munitsipaalehitusprogramm. Lühikese aja jooksul on selle programmi raames uue eluaseme saanud juba poolteist tuhat peret. Sealhulgas üle poole tuhande sundüürniku jaoks on õiglus taas jalule seatud.

Teist sama palju on aidatud korteriga lastekodust ellu astuvaid noori, kinnipidamiskohast vabanenud isikuid, rekonstrueeritavatest või varisemisohtlikest elamutest väljaviidud inimesi, riigi poolt müüdud eluruumidest välja visatud lastega perekondi, inimesi, kes on kaotanud kodu tulekahju kätte, kes on petta saanud maakleritelt ja kinnisvaraärimeestelt.

Me oleme kõiki neid püüdnud aidata, sel ajal kui valitsus on nende õnnetust osavõtmatult pealt vaadanud.

Me oleme toetanud väikeettevõtlust. On sadu inimesi ja ettevõtteid, kellel on tööd ja kes tegutsevad linna stardi- või koolitusabi toel, kelle äri poleks võimalik, kui poleks linna ettevõtlusinkubaatoreid. Nad teenivad enesele ise leiva lauale, kuid meie soodustame nende tegevust!

Möödunud aasta detsembris kuulutas Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtete Assotsiatsioon kõige ettevõtlussõbralikumaks organisatsiooniks just Tallinna linnavalitsuse.

Res Publica tahab, et me sellest kõigest loobuksime. Meie ei kavatse seda teha. Pensionärid saavad Tallinnas ka edaspidi pensionilisa, vastsündinud lapsed ja nende vanemad sünnitoetust, kooliminevad lapsed ranitsatoetust, sundüürnikud ja lastekodulapsed linnalt elamispinna. Sellised on meie põhimõtted - abivajajaid peab ühiskond aitama.

Res Publica nõudmine linnapea tagasiastumiseks on mitte midagi muud kui avalöök nende eurovalimiste kampaaniale. Sellega tahavad nad võita inimeste tähelepanu ja hääli.

Kurb on see, et Res Publical ei ole ikka veel oma konstruktiivset poliitikat. On vaid lahmiv kriitika. Nad ei oska teisiti, ei oska teha positiivset kampaaniat. Nad ei ole siiamaani midagi õppinud ja on kogu oma poliitika rajanud kellegi vastu olemisele. Selle vankri peal kaugele ei sõida!

Piinlik, et võimumängudeks kasutatakse riiklikke struktuure. Rahandusministeeriumi autoriteedile see hästi ei mõju. Sellega ei õnnestu ka juhtida kõrvale tähelepanu riigi rahanduse kehvalt seisult. Eelmine IMF missioon jõudis järeldusele, et Eesti majanduse kõige nõrgemaks lüliks on Vene ajast säilinud eelarvestamise tehnoloogia rahandusministeeriumis, kus raha jaotamine toimub eeskätt eelmise aasta kulutuste tasemest lähtudes ja kus raha ümbersuunamised toimuvad poliitiliste lepete, mitte aga majandusliku otstarbekuse alusel.

Eesti Rahandusministeerium ei ole suutnud finantsplaneerimises rakendada kaasaegseid põhimõtteid, tagamaks maksumaksja raha parimat kasutamist ja püstitatud eesmärkide saavutamist.

Veel enam, rahandusministeerium ei ole paljude aastate jooksul taganud valitsuse enda reglemendi nende sätete täitmist, mis nõuavad kõikide valitsuse otsuste juurde finantsanalüüside koostamist.

Veel vähem on rahandusministeerium kontrollinud, kuivõrd paikapidavaks on eelnõude seletuskirjades esitatud väited osutunud. Selle tulemusel on eelarve menetlemine Eestis endiselt läbipaistmatu ja eelarve täitmise aruande kinnitamine tühipaljas formaalne ja sisutu akt.

Mitte Tallinna arvepidamises ei valitse korralagedus, vaid rahandusministeeriumis. Mitte Tallinn ei ole ajanud valet poliitikat, vaid Juhan Partsi valitsus. Vale poliitika on ka see 'kevadine mäng', mida nüüd on alustatud. Kinnitame tallinlastele, et jätkame praegust poliitikat 2005.aasta oktoobrikuiste valimisteni ning kui Teie seda õigeks peate, siis ka pärast seda!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing