Briti ärimaailmas on väike moes

Kertu Ruus 23. aprill 2004, 00:00

Väike võib olla edukas, järeldab nendest arvudest konkurssi tutvustanud 21. aprilli Financial Times. Tõepoolest, kõige pisem võitjafirma on ainult kahe töötajaga Monarch International, mille uuenduslik toode aitab tüübleid seina kinnitada. Ettevõte müüb pakke ümmarguste lapikestega, mis tuleb vette kasta ja tüübli ümber mähkida.

Teine näide ilma teinud väikefirmast on Alford Technologies, mis peab palgal ainult kolme inimest, kuid ajab rahvusvahelist äri aukartustärataval tasemel.

Alfordi kundede sekka kuuluvad Briti armee ja USA laevastik, FBI ja Jaapani politsei. Firma müüb nimelt Vulcanuse-nimelist toodet, mis teeb lõhkekehi kahjutuks. Imetoote esimese versiooni leiutas praeguse tegevjuhi Roland Alfordi isa Sidney, kes Kalle Blomquisti kombel hakkas omal käel eksperimente tegema.

Vulkaan saadab lõhkeainelaengu pommi või miini südamesse, kus lõhkeaine süttib ja kutsub esile ? tegevjuhi hellitavas kõnepruugis ? ?eriti õrna plahvatuse?. Vulkaan on uus sõna lõhkekehade kahjutuks tegemisel ka seepärast, et tuleb toime majade läheduses asuvate pommidega. Näiteks lõhati sellega 450kilone pomm hoonest 40 meetri kaugusel ja ehitis jäi püsti, samas kui vanade pommiõhkijatega oleks hoone 50protsendilise tõenäosusega maa pealt kadunud. Kolme töötajaga firma muudab maailma tõhusamalt kui terve armee, sest suudab teha ohutuks miinivälju ning lahendada pantvangidraamasid.

Nii Monarch International kui ka Alford Technologies võitsid kuninganna lemmiku tiitli innovatsiooni kategoorias, kus kokku oli väljavalituid 39.

Lisaks sai 66 ettevõtet kuninganna äriauhinna rahvusvahelise kaubanduse ja seitse ettevõtet jätkusuutliku arengu ja keskkonnasaavutuste kategoorias. Kokku oli tiitlitaotlejaid 737, seega peeti tiitli vääriliseks 15% soovijatest.

Eesti Suurbritannia saatkonna asejuhataja William Elliott märkis, et kuninganna auhind mängib Suurbritannia ärimaailmas tähtsat rolli. Kuigi sellega ei anta kaasa suurt rahalist auhinda, lisab tiitel võitjatele tubli annuse austusväärust ning tõukab tagant nende turundust ja eksporti.

Auhinna kasulikkust tõendab ka mullune uuring, kus 80% küsitletud 172 tiitlivõitjast kinnitas, et aunimetus tõstis nende töötajate moraali, ning 45% märkas suurenenud rahvusvahelist huvi.

Elliott märkis, et sellist auhinda saab tõsiselt võtta siiski ainult juhul, kui selle taga on aastatepikkune tava ning läbipaistev ja õiglane hindamismetoodika. Seepärast peaks Eesti samasugust konkursi käivitades sinna tublisti aega ja ressursse pumpama, et seda ka välismaal tõsiselt võetaks, lausus Elliott.

Eesti presidendi kantseleist ei saabunud küll mingit vastust küsimusele, kas meie riigipea ei tahaks samasuguse ürituse patrooniks hakata. Ometi saaks ka meie ärimaailm kevadise tähtpäeva ? kuninganna Elizabethist kaks aastat noorema Arnold Rüütli sünnipäev on 10. mail.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing