Impordikvoodid võivad muutuda iga päev

Ülle Hilep 23. aprill 2004, 00:00

Konkreetsele kaubale ettenähtud piiranguid näeb TARICi andmebaasist Euroopa Komisjoni kodulehel. Samas asub ka kvootide haldamise andmebaas QUOTA. Kuna neid andmebaase uuendatakse iga päev, siis on sealne info alati ajakohane.

TARICist saab otsida nii kaubakoodi kui ka kirjelduse järgi. Valides riigi, kust kaupa tooma hakatakse, annab andmebaas vastuse valitud kaubale sellest riigist importimisel kehtivate piirangute, tollimaksumäära ja muude tingimuste kohta. Kindlasti tuleb lugeda, mis on kirjas allmärkustes (footnote). Tähelepanu tuleb pöörata ka kuupäevale, sest osa kaupade maksumäärad erinevad periooditi. Kui kaup sisaldab suhkrut või jahu, lisandub nendelt lisamaks, mida arvutatakse Meursingi tabelis. Paljude põllumajandustoodete import on hõlmatud soodustariifikvootidega. See tähendab, et teatud koguse saab importida soodsama tollimaksumääraga. Kui määratud kogus täis saab, siis edasi tuleb maksta täistollimaksu. Kvoote kehtestatakse Euroopa Komisjoni määrustega. Määruses tuuakse ära kvoodi kogus, periood, taotlemise periood, taotlemise tingimused, kvoodi jagamise printsiip ja tagatise suurus.

Kvoodi periood sõltub kaubast ? kiiresti riknevate kaupade puhul on see aeg lühem, nt mõningate piimatoodete kvoote jagatakse iga päev.

Kvootide jagamise põhiprintsiipe on kaks: kes ees, see mees (first come first served) ja proportsionaalselt. Esimese puhul jagatakse kvoote, kuni kogus on ära kasutatud. Kvoodi täitumist jälgitakse impordideklaratsioonide järgi. Proportsionaalselt jaotatakse kvoot kõigi taotlejate vahel vastavalt taotluste ja kvoodi koguse suhtarvule. Näiteks saavad kõik taotlejad õiguse importida 70% taotletust. Euroopa kogenumad kauplejad on juba harjunud alati rohkem taotlema, et saada soovitud kogus.

Lisaks võib kvootide jaotamise aluseks olla eelnev kaubavahetus ning eraldi kvoodid on kehtestatud traditsioonilistele ning mitteregulaarsetele importijatele. Peale selle nõutakse näiteks teatud piimatoodete importijatelt eelnevat tunnustamist.

Litsentsid. Eestis tegeleb põllumajanduskaupade impordi- ja ekspordilitsentside haldamisega põllumajanduse registrite ja informatsiooni amet (PRIA) Tartus. Selleks, et litsentsi taotlema hakata, peab ettevõtja end PRIAs registreerima. Registreerimine on tasuta, kuid aega kulub kuni 15 tööpäeva.

On kaupu, millele ei ole küll kehtestatud kvooti, kuid kaubavahetuse jälgimiseks tuleb siiski PRIA-le taotlus esitada. Samuti on kaupu, mille puhul kvoodi taotlemiseks pole litsentsi vaja.

Litsentsitaotlus ja tagatis peavad olema esitatud enne kella 14.00, hiljem laekunud taotluse kuupäevaks läheb järgmine tööpäev.

Kvoodi jagamise otsuse teatab Euroopa Komisjon Ametlikes Teadaannetes. Kui seda ettenähtud aja jooksul ei avaldata, loetakse taotlused täies ulatuses rahuldatuks.

Tagatis. Litsents või sertifikaat annab omanikule nii õiguse kui ka kohustuse kaupa importida või eksportida vastavas koguses ja aja jooksul. Seepärast tuleb koos taotlusega esitada ka tagatis, mille suurus erineb kaupade lõikes. Tagatise võib esitada pangagarantiina. Litsents või sertifikaat esitatakse tollile koos impordi- või ekspordideklaratsiooniga ning toll teeb sellele vastavad märked. Täidetud litsentsi/sertifikaadi peab tagastama PRIA-le kahe kuu jooksul kehtivuse lõppemisest. Ekspordi puhul lisandub veel kontroll-leht T5, mille toll ise kolme kuu jooksul PRIA-le saadab. Kui nimetatud dokumendid on esitatud, vabastab PRIA tagatise kolme kuu jooksul. Hilinemise korral vähendatakse tagastatava tagatise suurust.

Eksporditoetused. Toetuse saamiseks tuleb täita lisalahtrid ekspordideklaratsioonil, kuid eelnevalt peab ettevõtja olema PRIAs registreeritud ning omama vastavat litsentsi või sertifikaati. Toetus makstakse välja kolme kuu jooksul dokumentide saabumisest. On võimalik taotleda ettemaksu, kuid sel juhul tuleb maksta tagatiseks 110% saadavast toetusest. Teatavate kaupade puhul on liituvatele riikidele ette nähtud eraldi kvoot väljaspool üldist süsteemi. Mõnede piimatoodete taotlusperiood on 1.?10. maini, selleks ajaks peab ettevõtja olema PRIAs arvel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing