Ülo Toomsalu • 22. aprill 2004 kell 7:07

PM: Ametnik tõrkus digiallkirja tunnistamast

Tallinna linna ametnik tõrkus vastu võtmast linnakodaniku digitaalallkirjaga varustatud avaldust, nõudes, et see esitataks talle arusaadaval moel.

Kuigi Tallinn reklaamib ID-piletit kui digitaalrevolutsiooni ja püüab linnateavet järjest rohkem internetti viia, ei suuda selle ametnikud avada neile saabunud digitaalse allkirjaga dokumente, kirjutab Postimees.

Tõrkele digitaalallkirja olemusest arusaamisel põrkus linnakodanik Ervin Nurmela, kes lähetas isikliku avalduse Tallinna säästva arengu ja planeerimise ameti (SAPA) arhitektuuriteenistusele.

Nurmela ütles Postimehele, et otsustas säästa oma nappi aega ja lähetada digiallkirjaga dokumendi, kuid nüüdseks on loodetud aja kokkuhoiu asemel kulunud ametnikega elektronkirjade vahetamisele juba terve nädal.

Nurmela saatis 14. aprillil SAPA arhitektuuriteenistuse direktori abile Tiina Vestile digiallkirjaga avalduse ja sai vastuseks, et saadetud avaldus ei avane Vesti arvutis.

Kui Nurmela lähetas seejärel ametnikule selgituse, millega on tegu, internetiaadressi dokumendi lugemiseks vajaliku tasuta arvutiprogrammi saamiseks ning digitaalallkirjaseadust käsitleva paragrahvi, saabus Nurmelale vastuseks tõeline digitaalne külmaveesahmakas.

Vest teatas e-postitsi, et tal pole aega tegeleda programmide installeerimisega ega Nurmela õpetlike traktaatide lugemisega. «Mul on muudki teha,» teatas ametnik. «Olge nii kena ja saatke oma avaldus loetaval kombel.»

Järgnes pikk kirjavahetus linna sisekontrolöri Viktor Vassiljeviga, kes ei saanud Nurmela avaldust algul samuti oma arvutis lahti.

«Aitäh, mina seda lahti ei saanud, IT-mehed muugivad lahti, siis katsume selgusele jõuda, milles asi,» vastas Vassiljev 19. aprillil.

Hetkel kuum