Ülo Toomsalu • 23. aprill 2004 kell 6:53

SLÕL: Riigikontrolli sõnul rikub riik teeremonti rahastamata jättes seadust

Riigikontroll on seisukohal, et rahandusministeerium rikub seadust, kui suunab teede rahastamiseks vaid poole kütuseaktsiisist.

Mais tõuseb bensiiniaktsiis 3 kroonilt 50 sendilt krooni võrra kangemaks. Diislikütuselt võetakse praegu 2 kr 55 s, pärast 1. maid tuleb tasuda 3 kr 80 s liitrilt, sellele lisandub ka käibemaks.

2003. aastal koguti kütuseaktsiisist 2,073 miljardit krooni. Rahandusministeeriumi prognoosi kohaselt oodatakse sel aastal kütuseaktsiisiraha juba 2,4 miljardit, kirjutab SL Õhtuleht.

Seadus määras sellest tohutust rahast kolmveerandi teeremonti ja -hooldusesse. Tegelikult suunatakse sel aastal maksumaksja taskust korjatavast kütuseaktsiisist vaid pisut üle poole ehk 55,6 protsenti tee-ehitusse ja -remonti. Esimest korda nii palju, sest riigieelarvesse laekuvast kütuseaktsiisist kulus teedele mullu kõigest 48,9 protsenti. Järgmisel aastal ei jõuta tänavuselegi tasemele, sohvritelt korjatavast rahast läheb teeparanduseks vaid 53,2 protsenti.

Teeseadus ütleb üheselt, et teehoiu rahastamise kord rakendus 2001. aasta 1. jaanuaril, kusjuures kütuseaktsiisist suunatakse teehoiu rahastamiseks 2003. aasta 1. jaanuarist 75 protsenti.

Nõks on selles, et sohvritelt korjatud aktsiisirahale lisab ministeerium välisabiraha (kui seda on) ja püüab nii 75 protsenti kokku saada.

Miks seda tehakse, on ka selge: välisabi korras saadud raha tuleb tõesti kasutada vaid teede parandamiseks, aga aktsiisirahaga saab riigis muid tempe teha ja eelarveauke lappida.

Riigikontrolli pressiesindaja Sven Soiver vahendab riigikontrolli juristide seisukohta, et nende arvates pole teeseaduses sätestatud kütuseaktsiisi osa teehoiuks eraldamise vähendamine välisabina saadava summa võrra seadusega kooskõlas. «Riigikontrollil on praegu käimas audit, mille eesmärk on selgitada teede ehitus- ja remonditööde projekteerimise ning hangete tingimuste probleeme. Sealjuures on üles kerkinud ka nende tööde finantseerimisküsimused. Kõik riigikontrolli aruanded saadetakse pärast auditit Riigikogule, kes seda infot seadusi tehes ja täitevvõimu üle järelevalvet tehes kasutab,» vihjab Soiver, et Riigikogu saab valitsuse korrale kutsuda.

Hetkel kuum