Ericsson üllatas suure kasumiga

Annika Matson 26. aprill 2004, 00:00

Aasta algusest on Ericssoni aktsia tõusnud enam kui 80% ja pärast häid tulemusi võeti aktsiast kasumit. Aktsia hind langes reedese kauplemispäeva jooksul enam kui 6 protsenti, makstes 22,70 Rootsi krooni.

Ka firma esimese kvartali käive näitas üle kolme aasta taas kasvu. Ericssoni müük kasvas aastataguse perioodiga võrreldes 9% ja ulatus 28,1 mld Rootsi kroonini. Müügi kasvu vedasid kiiresti arenevad turud nagu Hiina, Brasiilia ja Mehhiko.

Ericssoni eelmise aasta esimese kvartali 4,3 mld Rootsi krooni suuruse kahjumi kõrvale tuli lõppenud kvartalis 3 mld kroonine kasum. Tulu aktsia kohta oli 0,19 Rootsi krooni. Tegemist oli teise järjestikuse kvartalikasumiga. Maksude-eelne kasum ulatus 4,3 mld kroonini. Analüütikud ootasid keskmiselt 3,2 mld krooni.

Tellimuste maht kasvas möödunud aasta esimese kvartali 27,1 mld Rootsi krooni pealt 33 mld kroonile.

?Need olid väga head tulemused, eriti muljetavaldav oli kasumimarginaal,? ütles Hollandi panga ING analüütik Eric de Graaf. Ka kogu aasta lõikes ootab de Graaf kasumimarginaalide kasvu. Käive oli oodatust palju parem. Tema sõnul tõstis käivet kiiresti kasvanud mobiilsideäri. ?Aga kui vaadata esimese kvartali käibe kasvu, siis on nendega võrreldes jäänud väga vähe kasvuruumi kogu aastaks,? möönis ekspert.

Aktsia reedesel langusel oli de Graafi ütluste kohaselt kaks põhjust: esiteks ei antud konkreetset prognoosi teiseks kvartaliks ning teiseks olid ootused veelgi suuremad. Analüütiku andmetel ei ole Ericssoni aktsia enam kaugeltki odav, seetõttu anti hoia-soovitus ning hinnasihiks 22 Rootsi krooni.

Investeerimispanga Evli analüütiku Michael Anderssoni sõnul oli rõõmustav, et firma kasumlikkus oli kõrgem, kui oodati. Ta ootab kasumlikkuse paranemist ka teises kvartalis. ?Aktsia hinda langetasid reedel lühikeseks müüjad ehk müüdi laenatud aktsiaid,? ütles Andersson. Ta lisas, et spekulandid ootasid supertulemusi.

Kogu aastaks ootab Evli kasumi ja käibe jätkuvat kasvamist. ?Näeme, et turg on hetkel uute investeeringute tsükli alguses ning ennustame Ericssonile veel mitmeks aastaks tugevat kasvu,? ütles Andersson. Nende soovitus aktsiale on ?osta? ja hinnasiht 30 Rootsi krooni.

?Alates möödunud aasta suvest oleme me selgelt oma turupositsiooni parandanud,? ütles Ericssoni tegevjuht Carl-Henric Svanberg. Ta möönis siiski, et kogu aasta jooksul esimeses kvartalis saavutatud 9protsendilist käibe kasvu hoida ei suudeta. Tema sõnul peaks aga tegevuskasumi marginaal, mis oli esimeses kvartalis 16,1 protsenti, jääma kogu aasta lõikes samale tasemele.

Ericsson ootab sel aastal maailma mobiilsidesüsteemide turul mõõdukat kasvu.

Kui eelmise aasta alguses asus Rootsi lukutootja Assa Abloy kontserni juht Carl-Henric Svanberg Ericssoni juhtima, kirjutas Financial Times, et julge valik. Nüüdseks on uue juhi käe all aktsia hind neljakordistunud ja teenitud on teine kvartalikasum järjest.

Svanbergil on 15,6 miljonit Ericssoni aktsiat, ta ostis need kontserni juhi kohale asudes hinnaga 10,2 Eesti krooni tükk. Toonase 160 miljoni krooni asemel on aktsiad täna väärt üle 600 miljoni krooni.

Svanbergil puudusid igasugused kogemused telekommunikatsiooni alal. Ta võeti firmasse eesmärgiga tuua Ericsson välja kahjumist. Svanberg võttis Ericssoni üle 126 tegevusaasta tõsiseimas kriisis.

Svanbergi aastapalgaks määrati möödunud aastal 12 miljonit Rootsi krooni pluss lisatasud kuni 80 protsendi ulatuses põhipalgast, mis teeb maksimaalseks sissetulekuks enam kui 35 miljonit krooni.

Rootsi ekspordist andis Ericsson 2000. aastal 15 protsenti. Valdav osa Rootsi elanikkonnast on Ericssoniga seotud pensionifondide kaudu ning Ericssoni aktsia on investorite seas populaarseim.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing