Toormehindade ralli on seks korraks läbi

Tõnis Oja 26. aprill 2004, 00:00

Börsikaupade hinnad langesid möödunud nädalal järsult ning majanduslehe Financial Times hinnangul tähendab see hinnatõusu lõppu. Ajalehe teatel on hinnatõusu aeglustumine tingitud investorite huvist intressitoodete vastu, sest intressimäärad on tõusmas. Taas on tekkimas huvi tugevnenud dollari vastu ning mõtlema hakatakse sellele, et Hiina majanduskasv võib aeglustuda. Samas pole kusagil märke, et nõudlus hakkaks vähenema, seda eriti Hiinas. Tarneprobleeme jätkub küllaga sadamates tekkinud pudelikaelte tõttu, aga ka uusi võimsusi pole mitte kusagilt näha.

Suurimad langejad on olnud väärismetallid eesotsas hõbedaga, mille hind on kukkunud mõne nädala eest saavutatud 16,5 aasta kõrgtasemelt 27% võrra. Kuld on sama ajaga odavnenud 8%, plaatina peaaegu 10% ja pallaadium 20%.

Värviliste metallide hinnad on samuti oluliselt langenud. Kolmapäeval tegi alumiiniumi hind suurima päevakukkumise alates 1988. aasta juulist. Päev varem oli metalli hind kerkinud kaheksa ja poole aasta kõrgeimale tasemele.

Vase hind kerkis kaheksa ja poole aasta kõrgeimale tasemele märtsis, pärast mida on see langenud kümnendiku.

Suurbritannia investeerimispanga Barclay Capital möödunud nädalal avaldatud raporti järgi on investorite huvi kaupade vastu tingitud ettekujutusest, et nende tulusus on kõrgem kui teistel investeerimisobjektidel, eelkõige intressitoodetel. Kuid toorme hinna tõus toob paratamatult endaga kaasa inflatsiooni kiirenemise, millele vihjas ka USA keskpanga juht Alan Greenspan. See andis spekulatiivsetele riskihajutusfondidele ajendi oma positsioonide likvideerimiseks, mis põhjustas hinnalanguse. Korrektsioon jääb tõenäoliselt ajutiseks ja aasta teisel poolel on oodata hinnatõusu jätkumist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing