Nikkei pea kolme aasta kõrgeimal

Tõnis Oja 27. aprill 2004, 00:00

Jaapani aktsiaturgu kajastav Tokio börsi Nikkei indeks kerkis eile kõrgeimale tasemele alates 2001. aasta augustist, sest saareriigi juhtivad kompaniid hakkavad teada andma eelmise majandusaasta majandustulemustest

Esimene suurfirma oli autotootja Nissan, kelle tegevuskasum kerkis 12 protsenti 825 miljardi jeenini ning käive 9 protsenti 7,5 triljoni jeenini. Nissani aktsia hind kerkis enne tulemuste avaldamist 1,4 protsenti 1278 jeenini. Muljetavaldavaid tulemusi oodatakse ka suurtelt eksportijatelt Hondalt ja Toyotalt, sest mõlematel on läinud eriti hästi müük USAs.

Kuid kogu Aasia ja Vaikse ookeani piirkonnas kestnud aastane hinnaralli on peatumas. Võrreldes 28. aprilliga 2003, mil Nikkei indeks oli 20 aasta madalaimal tasemel, on see tänaseks kerkinud 57 protsenti. Morgan Stanley Aasia-Vaikse ookeani aktsia indeks, mis samal päeval oli 17 aasta madalaimal tasemel, on Bloombergi andmetel kerkinud 67 protsenti. Kuid oht, et USA föderaalreserv tõstab baasintressi ja Hiina majanduskasv hakkab aeglustuma, on suurimad riskid regiooni aktsiaturgudele. Hiina on näidanud viimase viiest kvartalist neljal rohkem kui 9protsendilist majanduskasvu. Paljud näevad seal ülekuumenemise märke. Hong-Kongi börsi Hang-Seng Hiina ettevõtete indeks on võrreldes 8. aprilliga langenud 11 protsenti.

Sama on Jaapani ettevõtetega, kelle viimase aasta edu on tulnud peamiselt Ameerikast. Näiteks Sony teatas eelmisel nädalal, et kasum kasvas 60 protsenti rohkem, kui arvati jaanuaris. Sony, kelle tuludest kolmandik tuleb USAst, aktsia hind on hüpanud sel aastal juba 26 protsenti. Kui aga USA keskpank tõstab baasintressi, saavad tagasilöögi just eksportijad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing