Ülo Toomsalu • 26. aprill 2004 kell 6:08

PM: Reformierakond kaitseb madalaid makse

Reformierakond kinnitas eilsel üldkogul Euroopa Parlamendi valimisplatvormi, milles on peatähelepanu muu hulgas võitlusel madalate maksude eest.

Reformierakond lubas, et ei lase sotsialistidel ja sotsiaaldemokraatidel sisse seada ka üleeuroopalisi makse, sest mõlemad tähendavad täiendava raha võtmist Eesti inimeste taskust, kirjutab Postimees.

«Oma töö vilja kasutamise üle otsustagu iga inimene ise, Eesti maksude üle otsustagu ainult Eesti parlament,» leiab partei oma valimisplatvormis.

Erakonna esimees Siim Kallas kinnitas, et Eesti maksupoliitika on Euroopale eeskujuks, ja tõi valearusaamadena esile Saksa ja Rootsi valitsusjuhtide seisukohad, et mõnedes riikides, sealhulgas Eestis, on ebaõiglaselt madal maksutase ja seda on tarvis õgvendada ülespoole.

«Õige on see väide, et meie soodsam maksukeskkond võib meile tuua rohkem investeeringuid kui ebasoodsama maksupoliitikaga maadesse. Aga see ongi ju olnud meie eesmärk,» ütles Kallas.

Reformierakonna juht kritiseeris ka sotsiaaldemokraatide nõuet, et Eesti peaks hakkama rakendama euroopalikku maksupoliitikat.

«Sellist nimelt pole olemas,» leidis ta. «On küll ühtne lähenemine kaudsetele maksudele, ja siinkohal on Eesti alati rakendanud euroopaliku maksustamise põhimõtteid.»

Käsitledes Põhjamaade maksustamise kui ideaali ülevõtmist Eestisse, soovitas Kallas tutvuda analüüsiga, mis näitab, et Põhjamaades kannavad maksude põhikoormat just nimelt vaesemad tulusaajad. «Kapitali maksustamine Rootsis on madalam kui pahas Ameerikas,» väitis ta. «Reformierakond jääb huviga ootama, milliste maksude tõstmist hakkab soovitama Eesti sotsiaaldemokraatia.»

Hetkel kuum