Seoses täna ELi ja Venemaa vahel saavutatud kokkuleppega kaovad 1. maist Venemaaga kauplemisel topelttollid, mis on kehtinud juba aastaid.
Alates 1. maist 2004. aastal rakenduvad ELi ja Venemaa vahelise partnerlus- ja
koostööleppe (PCA) sätted ELi kümne uue liikmesriigi suhtes ja kaovad Eestipäritoluga toodete suhtes rakendatavad kahekordsed enamsoodustusreziimitollitariifi määrad, mis kehtestati Venemaa poolt alates 1. maist 1995.
Topelttollide nime all tuntuks saanud ning Eesti ja Venemaa vahelise
Artikkel jätkub pärast reklaami
kaubavahetuse ja majanduskoostöö arengut juba ligi 9 aastat stagnatsioonishoidnud meetmed kaovad tingituna PCA"s sätestatud enamsoodustusreziimirakendumisest Eesti ja Venemaa vahelises kaubavahetuses.
Illustreerimaks topelttollide mõju kahe riigi vahelisele kaubavahetusele nendib välisministeerium, et võrreldes 1994. aastaga on Eesti eksport Venemaale praeguseks ligi poolteist korda vähenenud, Eesti ekspordi kogumaht on sama aja vältel aga ligi 4 korda kasvanud.
Topelttollide negatiivne mõju on samas avaldunud ka Vene eksportööridele, kuna Vene eksport Eestisse on topelttollide ajastul kasvanud alla kahe korra, samal perioodil on Eesti impordi üldmaht kasvanud aga üle 4 korra. Tingituna eelnevast on Välisministeerium veendunud Euroopa Liidu laienemise üldises positiivses mõjus mõlemale, nii Eestile kui ka Venemaale, mis ühtlasi avab ka uue dimensiooni Eesti ja Venemaa vaheliste kahepoolsete suhete arendamise kontekstis.
Kuna täna allkirjastatud protokoll vajab ratifitseerimist lepingupoolte
parlamentides, rakendatakse protokolli sätteid alates 1. maist 2004. aastalajutiselt. Protokoll jõustub peale seda, kui pooled on teavitanud teineteistprotokolli jõustamiseks vajalike siseriiklike protseduuride läbiviimiselõpetamisest.
Seoses protokolli allkirjastamise ja selle rakendumise vahelisest lühikesest
ajaperioodist potentsiaalselt tekkivate probleemidega, kutsub välisministeerium Eesti ettevõtjaid üles teavitama välisministeeriumi võimalikest probleemidest EL-Venemaa tollipiiril, sh Vene võimude teadmatusest, mis puudutab Eesti ja Venemaa vahelise kaubandusreziimi muutust.