Hansapanga aktsia täna alla 100 krooni

Tõnis Oja 29. aprill 2004, 00:00

Hansapanga aktsia hind ei suutnud kerkida eile üle 407 krooni, mis tähendab, et täna langeb see alla 100 krooni taseme.

Eile kaubeldi viimast päeva dividendiõiguslike aktsiatega ning väärtpaberitega, millele tehakse fondiemissioon, st aktsionärid saavad igale aktsiale lisaks veel kolm uut aktsiat. Hansapanga aktsia hind kerkis eile 2,04%, 399,15 kroonini. Kui maha arvata seitse krooni dividende, mida saavad aktsionärid Hansapanga möödunud aasta tulemuste eest, peaks tänasest aktsia hakkama maksma 98 krooni ümber. Nende aktsionäride investeeringud, kes soetasid Hansapanga aktsiaid hiljemalt 1999. aasta viimastel päevadel, on tulu aktsia kohta neljakordistanud, millele lisanduvad dividendid.

Eelmine Hansapanga emissioon toimus seitse aastat tagasi 1997. aasta lõpus, mil iga aktsia kohta emiteeriti üks aktsia. Hansapanga aktsia hind maksis enne emissiooni toona 286,15 krooni.

Eurodes hakkab Hansapanga uus hind olema üle 6 euro, millega ta tõuseb napilt kõrgemale nn rämpsaktsia staatusest, milleks loetakse tavaliselt aktsiaid, mille hind on alla 5 dollari ehk siis Euroopas alla 5 euro. Ühest küljest võib see välisinvestoreid mõnevõrra ehmatada, sest suured fondid peavad rämpsaktsiaid riskantseteks. Kui aga teisalt vaadata kodumaiste väikeinvestorite seisukohast, lisab fondiemissioon aktsiale kindlasti likviidsust. Kui seni oleks 100 aktsia ostmiseks kulunud 40 000 krooni, siis nüüd saab sama hulga väärtpabereid kätte juba 10 000 krooniga. Ehkki fundamentaalselt pole vahet, kas sa saad 10 000 krooni eest 100 aktsiat või 25, on psühholoogiliselt vahe väga suur.

Hansapanga aktsia käive oli eile Tallinna börsil üle veerand miljardi krooni, börsi kogukäive oli pea 265 miljonit krooni. Nii suur oli päevakäive viimati möödunud aasta juuni alguses, kui toimus viimast päeva kauplemine Eesti Telekomi dividendiõiguslike aktsiatega. Põhinimekirja suurim kukkuja oli Harju Elektri aktsia, mille hind langes 4,32% ehk 4,98 krooni võrra. Neist neli krooni tuleb dividendide arvelt, mida täna seotud aktsiad enam ei saa. Ülejäänud osa tuleb huvi langusest aktsia vastu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:24
    Otsi:

    Ava täpsem otsing