Eramu koos ajalooliste aksessuaaridega

Katri Soe 30. aprill 2004, 00:00

Tegemist on kunagi Vene sõjaväe valduses olnud territooriumiga, kust täna võib leida põnevaid erineva kuju ja suurusega militaarehitisi. Koos krundiga võib näiteks ainulaadse aksessuaarina omandada paksude müüridega keldri, varjendi või garaa?i, mida tulevase uhke maja sees või ümber põneva lisandina ära kasutada.

Sõjaväe rajatud ehitised on enamasti telliskivist, raudustega ja kinnimüüritud akendega, kohati lagunenud ja mõneti ehk isegi eemaletõukavad. Mõningast fantaasiat rakendades võib neist aga vaimusilma ette põnevaid arhitektuurseid lahendusi manada. Kunagi sõjaväe tarbeks ehitatud hiiglaslik garaa? võtab peale ümberehitust väikese mõisa kuju. Endised vahiputkad sobivad hästi tööriista- või puukuuriks, keldritest võiks ehitada saunasid ja varjendeid kasutada panipaikadena.

Tõsi, vaatlusretkele kaasa tulnud arhitekt Indrek Allmann avaldab kahtlust, kas krundiomanikud ikka militaarpärandit vääriliselt hinnata oskavad. Allmann oletab, et tõenäoliselt lükatakse need kohati veel üsna heas seisus olevad ehitised lihtsalt kokku ja veetakse minema. Millest on kahju, sest iseenesest on militaarpärand huvitav. Allmann ise on näiteks samasse männimetsa alla projekteeritud majas kunagised varjendid eramusse sujuvalt sisse kujundanud ? nendest on saanud köögiviljakelder ja katlaruum-panipaik.

Ja vähemalt üks krundiomanik on asunud vanast militaarehitisest ehitama eramut: rajamisel on väheste väikeste akendega ligipääsmatuna mõjuv tsitadell. Maja ümber lumes sumpav Allmann vaatab pooleliolevat ehitist siiski heatahtlikult ja leiab, et tulemus võib päris põnev olla. Akende puudumine ei tähenda Allmanni arvates sugugi mitte seda, et maja ei saaks valgusküllaseks muuta näiteks katuseakendega. Samuti on privaatsus sellise maja puhul maksimaalne, kuna naabrid ja möödakäijad ei vaata akendest sisse ? tõsise huvi korral tuleks ronida ümberkaudsete mastimändide otsa või kasutada lennumasinat.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:40
    Otsi:

    Ava täpsem otsing