Jaga lugu:

Riia börs on tõusmas tuhast

Riia börsi ehk HEX Riga juht näeb suurt panust aktiivsemas turus ka Euroopa Liidul, sest suureneb veelgi nende investorite ring, kes on huvitatud Läti börsi ettevõtetest.

?Seoses Euroopa Liitu minemisega kasvavad meie firmade ambitsioonid ja nad vajavad arenguks rohkem raha börsilt,? ütles Kokorevics.

Kokorevicsi sõnul on esimest aktsiate avalikku esmaemissiooni ehk IPOt oodata juba mai lõpus. Mis firma see on, ta ei nimetatud.

?Läbirääkimised börsile mineku osas käivad hetkel ka Lattelekomi ning mobiiltelefonifirmaga Latvijas Mobilais Telefons (LMT),? märkis Kokorevics.

Lähima aasta jooksul ootab Kokorevics börsile kaht kuni kolme uut firmat. 2005. aasta osas on ta veel optimistlikum. Kokku on Läti börsil 36 firmat erinevates nimekirjades.

Parex Asset Managementi aktsiaanalüütiku Sandijs Martinovsi andmetel on seni Riia börsile minemisest teatanud neli firmat: varade osas Läti suurim pank Parex Banka, varade osas Läti suuruselt kümnes pank Latvijas Krajbanka, Läti suuruselt kuues piimatootja Preilu Siers ja MicroLinki türma SAF Tehnika. Tema sõ on reaalne, et need firmad lävad Riia böle aasta jooksul.

Ka Martinovsi ütluste kohaselt on Lätis kuulda olnud spekulatsioone, et Riia börsile minemisest on huvitatud ka Lattelekom ja Latvijas Mobilais Telefons.

Martinovsi sõnul on Riia börsi likviidsus seni madal, sest puudus on olnud stabiilsetest, hea läbipaistvusega ning korralikke dividende maksvatest firmadest.

Lisaks kuulub enamik Läti börsi firmasid tavaliselt ühele suurele omanikule, kelle käes on 90 protsenti ja mõnel juhul enamgi aktsiatest. Seega on vabalt kaubeldavate aktsiate osakaal olnud väga väike. ?Teades, et lähiajal tuleb Riia börsil mitu IPOt, on likviidsuse kasvuks palju potentsiaali,? ütles Martinovs.

Likviidsuse ja läbipaistvuse tõstmiseks on Riia börs teinud firmadele kohustuseks avaldada tulemusi ka kvartali ja aasta baasil ning lisaks tuleb avaldada kommentaarid poole aasta ja aasta tulemuste kohta. ?See peaks tõstma ettevõtete usaldusväärsust ja muutma nad enam läbipaistvaks,? ütles Martinovs.

Samas möönis ta, et Euroopa Liiduga ühinemine on juba hetke aktsiahindadesse sisse arvestatud. Martinovs loodab siiski rohkem likviidsust Norex-süsteemiga ühinemisest.

Ühispanga turuanalüüsi divisjoni direktori Sven Kunsingi sõnul läheb Parex Bankal suhteliselt hästi.

Läti pankasid iseloomustab tema andmetel keskendumine mitteresidentide teenindamisele, mis ei pruugi pikaajaliselt olla kõige jätkusuutlikum arengusuund.

Ühispanga Kasvufondis oli märtsi lõpu seisuga Läti varasid 2,8% portfellist ehk 4,4 miljonit krooni. Leedus on 5,7% portfellist ehk 9 miljonit krooni. Suurim firma, kuhu Ühispank on Lätis raha investeerinud, on Tallinna Farmaatsiatehase emafirma Grindeks.

Läti suurima panga Parex Banka asepresident Gene Zolotarev ütles kolmapäeval oma ettekandes seminaril East Capital Baltic Summit, et Parex Banka läheb järgmisel aastal Riia ja Londoni börsile.

Londonis noteeritakse aktsiad pankuri sõnul eesmärgiga saada rahvusvahelist raha ja erinevat tüüpi investoreid. ?Me tahame olla paremad ja edukamad, kui on Hansapank,? ütles Zolotarev naljaga pooleks. Tema sõnul on neil arenguruumi ka Eestis, sest siin on palju kohalike pankadega rahulolematuid kliente. Ta lisas, et Hansapank on väga hea pank ja kui nende aktsiatega hakataks kauplema samal tasemel, oleksid nad väga rahul. ?Vene ettevõtjate ja eraisikute raha on Parex Bankas umbes kolmandik,? märkis Zolotarev.

Parex Banka on esindatud 14 riigis, sh Kasahstanis, Jaapanis, ?veitsis, Saksamaal ja Rootsis.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt