Rootsi avab homme oma tööturu

Sirje Rank 30. aprill 2004, 00:00

See sai selgeks kõigest paar päeva enne Euroopa Liidu laienemist, kui Rootsi parlament lükkas kolmapäeval terava debati järel tagasi valitsuse ettepaneku kaheaastase üleminekuaja kohta tööjõu vabale liikumisele.

Sotsiaaldemokraatide ettepanek jätta esialgu alles tööloa nõue, mida tulnuks taotleda kodukoha riigis ning lisaks tõestada, et töökoht on ehtne, elukoht olemas ja palk äraelamiseks piisav, ei saanud Rootsi parlamendis ühegi teise poliitilise partei toetust.

Seega on Rootsi sisuliselt ainus praegune ELi liikmesriik, kes 1. maist oma tööturu või sotsiaalkindlustussüsteemi kaitseks uute liikmesriikide kodanike eest üldse mingeid tõkkeid ei rakenda. Laupäevast pole Rootsis töötamiseks enam tööluba vaja ning igal soovijal on kolm kuud aega tööd otsida. Kes töö leiab ja plaanib riiki jääda pikemaks ajaks kui kolmeks kuuks, peab taotlema elamisloa.

Rootsi migratsiooniameti andmeil tuleks uutest liikmesriikidest Rootsi tööle umbes 6000?10 000 inimest aastas.

Paremini suhtus Rootsi parlament valitsuse ettepanekutesse kehtestada rangemad reeglid palgadumpingu ja musta tööjõu kasutamise piiramiseks.

Näiteks toetati ettepanekut, et ehituse peatöövõtja peaks vastutama ka selle eest, et alltöövõtjal oleksid maksud korralikult makstud. Samuti otsustati luua töögrupp, mis hakkab arutama tööjõudu vahendavate firmade akrediteerimise vajadust. Rangemaks tahetakse muuta nn F-vormi kasutamine, millega saab end Rootsi maksuametis registreerida eraettevõtjaks. Praegu tuleb ette pettusi, kus inimene ütleb end olevat eraettevõtja, kuid tegelikult on töövõtja. Toetust leidis ettepanek anda ametiühingutele võimalus kontrollida kollektiivlepingutest kinnipidamist ka nendes töökohtades, kus ametiühingu liikmeid ei tööta.

Rootsi migratsiooniminister Barbro Holmberg ütles ajakirjanikele, et valitsus plaanib hoolega jälgida, mis Rootsi tööturul ja sotsiaalkindlustussüsteemis 1. mai järel toimuma hakkab ning kuidas see Rootsit mõjutab. Vajadusel võib valitsus juba sügiseks parlamendile esitada uued ettepanekud võimalike kitsenduste sisseseadmiseks.

Rootsi peaminister Göran Persson on hoiatanud ?sotsiaalsete turistide? tulva eest endistest Ida-Euroopa riikidest, kes tahavad ära kasutada Rootsi heldet sotsiaalkindlustussüsteemi. Barbro Holmberg omakorda toonitas mõni aeg tagasi Äripäevale antud intervjuus ?vajadust kindlustada, et uute liikmesriikide tööjõudu Rootsi tööturul ebaausalt ära ei kasutataks.?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing