Börsikommentaar: Hansapanga fondiemissiooni mõju börsile positiivne

30. aprill 2004, 10:11

Hansapanga aktsia peaks näitama täna või lähipäevil suurt käivet, kuna eile kaubeldi vaid 6,3 miljoni krooni eest.

Maksude optimeerimise eesmärgil peaksid aga varem ligi veerand miljardi eest Hansapanga aktsiaid ostnud füüsilised isikud väärtpaberid tagasi müüma, jättes endale õiguse saada dividende. Tehingu mõte seisneb füüsilise isiku jaoks selles, et ta saab deklareerida kahjumit ja selle arvel vähendada teiste tehingute kasumeid, kokkuvõttes maksab ta vähem tulumaksu. Tegelikult korvab kahjumi aga dividend.

Eile tekitas Hansapanga aktsia fondiemissioon palju segadust, isegi Talse indeksi arvutamisel tekkis viga. Täna peaks kõik jälle korras olema ja investorid hakkavad harjuma, et Hansapank maksab 100 krooni senise 400 asemel.

Muutus toimub Hansapanga omakapitali struktuuris, investori portfelli väärtus jääb aga samaks. Kui enne omasite 100 aktsiat 400 krooniga, siis nüüd hakkate omama 400 aktsiat, mille väärtus on 100 krooni. Praegu on siiski kergem turgu liigutada, kuna aktsiad pole veel fondiemissioonist investorite kontodele jõudnud, küll on muutus kajastunud väärtpaberi hinnas. Statistika kohaselt omab fondiemissioon positiivset mõju aktsia hinnale, keskmiselt on aktsiad tõusnud peale splittimist 4-5%.

Telekomi aktsialt suurt muutust oodata pole, ilmselt jätkub kauplemine veidi kõrgemal pakkumishinnast. Ühelt poolt oleks Telekomi lahkumine Tallinna börsilt väga negatiivne, kuna üks liideraktsia jääks vähemaks. Kui investorid otsustavad aga pakkumise vastu võtta, siis tuleb turule palju uut raha, mis leiab oma koha teistes aktsiates. Arvan, et Telekomi börsilt ära viimiseks on pakkumist vaja tõsta, sellepärast kauplebki aktsia väikese preemiaga, sisaldades võimalust, et tehakse parem pakkumine.

Täna toimub Baltika aktsionäride koosolek, kuid suure tõenäosusega sellel aktsia hinnale suurt mõju pole.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing